Geri Dön
UzmanparaÇin ve Avrupa dijital parada iş birliğine gidiyor

Çin ve Avrupa dijital parada iş birliğine gidiyor

Çin ve Avrupa merkez bankaları dijital para konusunda teknik bazda düzenli fikir alışverişine gidiyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, "Dijital para konusunda diğer merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Çin ve Avrupa dijital parada iş birliğine gidiyor

Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), merkez bankası dijital paralarının tasarımı, uygulamaları ve kullanımı gibi konularda teknik bazda düzenli fikir alışverişine gidiyor.

PBOC Başkanı Yi Gang, “PBOC-ECB iletişimi, sınır ötesi ödemelerde dijital paraların kullanımının araştırılmasına yönelik ilerlemeyi ifade ediyor. Bu, uluslararası para sisteminin geliştirilmesini ilerletmeye yönelik çabaların bir parçası” dedi.

Yi, bu değerlendirmeleri, Finlandiya Merkez Bankası Gelişen Ekonomiler Enstitüsü’nün 30’uncu Yıl Dönümü Konferansı’nda gerçekleştirdiği konuşmada yaptı. Yi, “MBDP’ler konusunda diğer merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek istiyoruz” dedi.

BloombergHT'de yer alan habere göre PBOC, Yi’nin konuşmasının bir kopyasını internet sitesinde yayınladı. Konuşmayı değerlendiren analistler PBOC-ECB iletişiminin Çin ve Avrupa Birliği para otoritelerinin kendi dijital paraları için sistem oluşturmak amacıyla iş birliğini derinleştirebileceklerini kaydetti.

E-yuan çalışmaları

Analistler, daha geniş çaplı amacın, Bitcoin gibi özel olarak geliştirilmiş çeşitli kripto paralardan ortaya çıkabilecek potansiyel riskleri ortadan kaldırmak için dijital paraların kullanımı olduğuna dikkat çektiler.

Yi, konuşmasında, PBOC’nin aynı zamanda, nakit ve banka hesaplarının yönetimini referans alarak dijital renminbi ya da e-yuan için bir yönetim modeli de kurmakta olduğunu söyledi.

Bu durum, Yi’ye göre, mevcut ödeme araçları ile birlikte kullanılabilirliği artıracak ve e-yuan’ı geliştirecek.

ECB’den bir yetkili cuma günü yabancı basına yaptığı açıklamada, merkez bankalarının nakite bir tamamlayıcı olarak dijital paralara ihtiyaç duyan dijital geleceğe ve dijitalleşme trendine hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Üç günlük mola! İptal yok, erteleme var
Erdoğan yakında tamamlanacağını söyledi! 3-4 aya yasal düzenleme
Kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji uyardı: Büyük tehlike!
'Dahi' lakaplı ünlü modacının sonu! Ölüm nedeni...
‘Ayrımcılık’ yüzünden hastaneye gitmiyorlar
Fenerbahçe'den golcü hamlesi! İşte listedeki isimler...
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
İstanbul'da vatandaşların mahsur kaldığı sıralarda İmamoğlu'nun yemek molası eleştiri konusu oldu
Yaza düğün var! Özge Gürel: Evet, evleniyoruz
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!