Geri Dön
Uzmanpara Çin'de imalat faaliyetleri daraldı

Çin'de imalat faaliyetleri daraldı

Çin'de imalat faaliyetleri ekim ayının ardından kasım ayında da daraldı.

Çin'de imalat faaliyetleri daraldı

Çin'de imalat faaliyetlerinin üst üste ikinci ay ve daha hızlı bir şekilde daralması, ekonomik büyümeyi desteklemek ve yetkililerin sanayiyi başarılı bir şekilde destekleyebileceğine dair güveni yeniden tesis etmek için daha fazla teşvike ihtiyaç duyulacağını ortaya koydu.

Haberin Devamı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı verilere göre resmi imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ekim ayındaki 49,5 seviyesinden kasım ayında 49,4'e geriledi. Ekonomistler ise endeksin 49,7'ye toparlanmasını bekliyordu.

İmalat PMI son sekiz ayın yedisinde daraldı ve yalnızca eylül ayında 50 puan sınırının üzerine çıktı. Göstergenin art arda üç aydan fazla negatif olduğu son dönem Covid-19 pandemisinden önce Ekim 2019'a kadarki altı aylık dönemdi.

Yeni siparişler alt endeksi üst üste ikinci ay daralırken, yeni ihracat siparişleri bileşeni düşüşünü dokuzuncu aya taşıdı.

Guotai Junan International Ekonomisti Zhou Hao, "Bugün açıklanan PMI verisi politika desteğine yönelik beklentileri daha da artıracaktır. Maliye politikası önümüzdeki yıl boyunca mercek altında olacak ve piyasa tarafından yakından izlenecek" dedi.

Haberin Devamı

Kasım ayında imalat dışı PMI da zayıfladı. Ekim ayında 50,6 olan imalat PMI, kasım ayında 50,2 puana geriledi ancak 50 puan olan başa baş seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı.