Geri Dön
UzmanparaÇin'in sağladığı 'gizli' borç miktarı ortaya çıktı

Çin'in sağladığı 'gizli' borç miktarı ortaya çıktı

ABD merkezli bir araştırma kuruluşu tarafından hazırlanan raporda, Çin’in Kuşak ve Yol Projesi’nin çok sayıda düşük ve orta gelirli ülkeyi toplam 385 milyar dolarlık “gizli” borçla karşı karşıya bıraktığı ortaya çıktı.

Çin'in sağladığı 'gizli' borç miktarı ortaya çıktı

Merkezi ABD’de bulunan William & Mary’s Küresel Araştırma Enstitüsü’ne bağlı AidData tarafından hazırlanan raporda, Çin'in denizaşırı finansmana yönelik attığı adımlar hakkında bazı yeni bulgulara yer verildi.

Çin’in 165 ülkede, değeri 843 milyar doları bulan 13 bin 427 projesinin incelendiği raporda, bu projelere yönelik finansmanların resmi olarak önemli oranda açıklanmadığına işaret edildi.

Raporda görüşlerine yer verilen AidData Kıdemli Araştırmacısı Ammar Malik, Çin’in çok sayıda düşük ve orta gelirli ülkeler için ilk başvurulacak “sponsor” olarak kendini hızla kabul ettirdiğine işaret ederek, “Ancak Çin’in uluslararası borç ve hibe verme faaliyetleri gizlilik içinde kalmaya devam ediyor. Bu gizlilik, Kuşak ve Yol Projesi’ne katılan ülkelerin, katılımın maliyetini ve faydalarını ölçebilmelerini zorlaştırmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rapora göre, Çin tarafından sağlanan finansmanların şartları, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Kalkınma Yardımları Komitesi tarafından sağlanan kredi şartlarına kıyasla daha zorlayıcı.

Buna göre, Çin'den alınan kredinin faiz oranı genellikle yüzde 4,2 düzeyinde ve geri ödeme süresi 10 yıldan azken, Almanya, Fransa veya Japonya gibi bir OECD kredi kuruluşundan alınan bir kredi genellikle yüzde 1,1 faiz oranına ve 28 yıllık bir geri ödeme süresine sahip.

Raporda değerlendirmelerine yer verilen AidData İcra Direktörü Brad Parks, Çin’in sağladığı finansmanların önemli bir kısmını açıklamadığına işaret ederek, “Bu bildirilmemiş borçlar yaklaşık 385 milyar dolar değerinde ve gizli borç sorunu zamanla daha da kötüleşiyor. Çin’in Kuşak ve Yol Projesi öncesinde bildirmediği finansmanlar yılda 13 milyar düzeyindeydi, şimdi bu bildirilmeyen finansmanlar yılda 40 milyar dolara çıkmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Çin’den finansman sağlayan bir ülkenin, ortalama olarak gayri safi milli hasılasının yüzde 5,8’ine denk gelen bir borçlanmayı bildirmemiş olduğu bilgisine yer verilen raporda, bu nedenle hükümetlerin Çin'e olan borçlarının parasal değerini bilmemeleri gibi risklerin de ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini açıkladı
Erdoğan'dan İBB'ye tepki! Gece 3'e kadar takip ettim
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Doktor çiftin takı kavgası! 'Hepsini vur'
Yeni kabus: BA.2! 'Film başa sarıyor'
Bircan Bali gözyaşlarına boğuldu: Ece Erken'den haber alamıyoruz!
Yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
Galatasaray'dan Bafetimbi Gomis'e transfer teklifi! Detaylar belli oldu
Altın fiyatlarında 'Fed' etkisi! Beklenen oldu
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
Fenerbahçeli genç yüzücülere, eksi 12 derecede karda şok eğitimi!
YouTuber'ın yürek burkan sonu! Evlilik yıl dönümüne günler kala...
Bir isim daha adaya veda etti! Acun Ilıcalı'dan sürpriz açıklama
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuyumcularda altın günleri başladı!