Geri Dön
UzmanparaÇinli Nio, Avrupa pazarına açılıyor

Çinli Nio, Avrupa pazarına açılıyor

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, çevre bilincine sahip sürücüleri hedefleyen bir marka geliştirme stratejisinin parçası olarak gelecek yıl beş Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeyi planlıyor.

Çinli Nio, Avrupa pazarına açılıyor

Nio kısa süre önce Norveç’te, bölgedeki genişleme hamlesinin ilk adımı olarak Nio House adlı bir showroom açtı.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Nio’nun kurucusu ve CEO’su Bin Li, “Norveç’te Nio araçları ile test sürüşü yapan her dört kişiden biri aracı satın aldı. Bu, Çin’dekinden daha yüksek bir oran. Nio markası 2022’nin sonuna kadar Norveç’in dışında en az beş Avrupa pazarında daha yer alacak” dedi.

Çinli otomobil üreticileri denizaşırı ülkelerde marka bilinirliğini güçlendirmek için mücadele ediyor. Nio, Tesla gibi şarj istasyonlarını üstleniyor. Büyük küresel otomobil üreticileri, elektrikli araçlar konusundaki pozisyonlarını korumaya devam ederken, Nio lüks otomobil pazarından bir dilim elde etmeye çalışıyor.

Avrupa’da elektrikli otomobil satışları hızla artıyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre, temmuz-eylül çeyreğinde, 18 büyük Avrupa pazarında toplam yeni otomobil satışlarının yüzde 12,7’sini oluşturan elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla arttı. Bu dönemde satılan elektrikli araç sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 57 artarak 303 bin 273 adet oldu.

Çinli şirket, Shanghai’de yeni bir fabrika kuracak

Eylül ayındaki son üç aylık verilere göre, 24 bin 439 otomobilin anahtarını teslim eden Nio, bir önceki yılın satışlarını iki kat geçip, kendi rekorunu kırdı. Şirket, ekim-aralık döneminde yaklaşık 25 bin otomobil satmayı hedefliyor.

Nio, elektrikli otomobillere yönelik artan talebi karşılamak için üretim kapasitesini genişletmeyi planlıyor. Şirket, Shanghai’nin 470 kilometre batısındaki Hefei’de yeni bir fabrika inşa ediyor. Nio, bu ay fabrikada ekipman kurulumuna geçeceğini ve 2022’nin üçüncü çeyreğinde tam kapasite üretime başlayacağını duyurdu.

Yatırımcılar, Nio şirketinin gelecekteki büyüme potansiyeline güvenerek şirkete yüksek değer vermeye devam ediyor. 66,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle Nio, şimdiden 306 milyar dolarlık Toyota Motor’dan yüzde 20’den daha fazla değere sahip.

Çin, yerli elektrikli otomobil üreticilerinin gelişimini teşvik ediyor. Bu politikaya uygun olarak, Shanghai Belediyesi, elektrikli, hibrit ve yakıt hücreli arabaları ifade eden yeni enerjili araçlar için plaka ücretlerinden feragat ediyor.

Beijing tarafından desteklenen Nio ve diğer Çinli elektrikli araç girişimleri, şimdiye kadar uluslararası benzinli otomobil üreticileri tarafından yönlendirilen bir endüstride mevcut rekabet ortamında inovatif çabalarıyla dünya çapında genişliyor.

Memur ve emekli maaş zammı farkları ödemesi yetişmedi! İşte sebebi...
Günlerce canlı kaldı! Kulaklarından çıkanlara kimse inanamıyor...
Cin değil can çıktı! Özge'nin korkunç sonu
Bakanlıktan marketlere öneri: Bu ürünler indirimli satılsın
Tatil haberleri peş peşe geliyor! Valilikler duyurdu
MasterChef'te bir yarışmacı şampiyonluğa yaklaştı! İşte gecenin kazanan ismi...
Trezeguet, Süper Lig'e dönüyor! Girişimler başladı
Çalışanlar tekrar evlere dönüyor! Süresiz erteleyen var
İngiltere Kraliyet ailesine soğuk duş! Tüm unvanları alındı
Bakan Ersoy 'hedef 35 milyar dolar' dedi ve sevindiren haberi verdi
Fenerbahçe'den bir ilk! Löw projesi ortaya çıktı
'Sahneye külotla çıkmasınlar' tartışması: Edep illa ki olacak!
MI5 ortaya çıkardı, ülke sarsıldı! 'Gizli ajan ödül bile almış'
Dövizde çözülme daha fazla olacak! Sınır yok...
Çekiliş Cumartesi Akşamı 21:30’da!