Geri Dön
UzmanparaFinansal hizmetler güven endeksi arttı

Finansal hizmetler güven endeksi arttı

2023 yılı Eylül ayında finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) bir önceki aya göre 6 puan artış kaydederek 168,2 seviyesinde gerçekleşti.

Finansal hizmetler güven endeksi arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayı finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi verisini açıkladı.

Haberin Devamı

Finansal sektörde faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre eylül ayında FHGE bir önceki aya göre 6 puan artış kaydederek 168,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı gözlendi.

Haberin Devamı

2023 yılı Eylül ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 6,2, ve 2 puanlık artış, "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektöründe ise bir önceki aya göre 4 puanlık azalış olduğu gözlendi.