Tcmb

Tcmb

Son dakika TCMB haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan TCMB gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan TCMB haber sayfamızda...

Tcmb

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.414 tcmb haberi bulunmuştur.
MERKEZ BANKASI TOPLANTI TAKVİMİ: tcmb.gov.tr 📍 Şubat Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman, saat kaçta? TCMB duyurdu
MERKEZ BANKASI TOPLANTI TAKVİMİ: tcmb.gov.tr 📍 Şubat Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman, saat kaçta? TCMB duyurdu2024 Yılının 2. Merkez Bankası faiz oranı toplantısı için geri sayım başladı. Her ay düzenli olarak yapılan Merkez Bankası faiz kararı toplantısı bu ay ne zaman, hangi gün? İşte 2024 Şubat ayı Merkez Bankası faiz kararı toplantı günü...
21.02.2024Bilgi Rehberi
Cari açıkta ‘altın etkisi’
Cari açıkta ‘altın etkisi’Türkiye’nin cari işlemler açığının önemli bir kısmı dış ticaretinde verdiği açıktan kaynaklanıyor. Burada da öne çıkan iki önemli kalem var: Enerji ithalatı ve altın ithalatı. Türkiye geçen yıl 52.7 milyar dolarlık net enerji ve 25.7 milyar dolarlık net altın ithalatı yapmış. Bu iki kalem olmasaydı ödemeler dengesi 2023’te 45.2 milyar dolar açık yerine 33.2 milyar dolar fazla verebilirdi.
20.02.2024Ekonomi
Kısa vadeli dış borç stoku arttı
Kısa vadeli dış borç stoku arttıAralık sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku, 2022 yıl sonuna göre %17,2 oranında artışla 174,4 milyar ABD doları oldu.
19.02.2024Uzmanpara
Altında sert hareket: Nedeni belli oldu!
Altında sert hareket: Nedeni belli oldu!Altın fiyatları salı günü görülen sert düşüşün ardından toparlanma gösterdi. Ons altın 2 bin doları aştı, gram altın ise 2 bin liranın altında seyrediyor. Peki altında sert hareketlerin nedeni ne?
17.02.2024Ekonomi
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ŞUBAT 2024 💢 (TCMB) Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Merkez Bankası PPK toplantı tarihleri takvimi
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ŞUBAT 2024 💢 (TCMB) Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Merkez Bankası PPK toplantı tarihleri takvimiTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tarihleri yayımlanan takvimle beraber belli oldu. Piyasaların gözü ise Şubat ayı PPK toplantısı ardından açıklanacak faiz kararında! 2024 Şubat Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
11.02.2024Bilgi Rehberi
Altında çarpıcı tahmin: Ekonomistler yatırımcıları uyardı
Altında çarpıcı tahmin: Ekonomistler yatırımcıları uyardıBorsada 9 bin puan seviyesine ramak kaldı. Endeks 8 bin 850 puan seviyesinin de üzerine çıkarak önemli bir eşiği aştı. Altın fiyatları ise kritik sınırı geçti. Peki piyasalarda hedef ne? Ekonomistler cevapladı.
7.02.2024Ekonomi
İTO Başkanı Avdagiç'ten TCMB’deki başkan değişimi ile ilgili açıklama
İTO Başkanı Avdagiç'ten TCMB’deki başkan değişimi ile ilgili açıklamaİTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Merkez Bankası'ndaki başkan değişimiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın uyguladığı ekonomi politikasında bir sapma veya değişiklik olacağını öngörmüyoruz" dedi.
5.02.2024Ekonomi
İTO Başkanı Avdagiç, TCMB Başkanı'na tebrik mesajı
 İTO Başkanı Avdagiç, TCMB Başkanı'na tebrik mesajıİTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Kişilerin değil, kurumsal yapıların devamı esastır. Karahan’ın başkanlığında TCMB’nin ülkemize ve iş dünyamıza kalıcı kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz" dedi.
3.02.2024Ekonomi
TCMB ve İspanya Merkez Bankası arasında mutabakat zaptı
TCMB ve İspanya Merkez Bankası arasında mutabakat zaptıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile İspanya Merkez Bankası arasında mutabakat zaptı imzalandı.
1.02.2024Ekonomi
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladıBorsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0.48 oranında yükselişle 8512 puan seviyesinden başladı.
30.01.2024Uzmanpara
Tokyo'da Nikkei 225 Endeksi yükseldi
Tokyo'da Nikkei 225 Endeksi yükseldiTokyo'da Nikkei 225 Endeksi Wall Street'i takip ederek teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseliş gösterdi.
30.01.2024Uzmanpara
Rusya'nın yuan kullanımı arttı
Rusya'nın yuan kullanımı arttıRusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ihracat ödemelerinde yuan kullanımının toplam ödemelerin yüzde 34,5'ine ulaştığını bildirdi.
30.01.2024Uzmanpara
ABD'de şirketlerin tahvil ihracı rekor kırdı
ABD'de şirketlerin tahvil ihracı rekor kırdıABD'de şirketler uzun vadeli borçlanma maliyetlerindeki düşüşten faydalanmak isterken, önde gelen firmalar ocak ayında 188,57 milyar dolarlık tahvil sattı.
30.01.2024Uzmanpara
TCMB'den zorunlu karşılık hamlesi
TCMB'den zorunlu karşılık hamlesiKur koruması sağlanan hesaplar için zorunlu karşılık oranları 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30'dan yüzde 25'e indirildi. Yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları hariç) için tüm vadelerde TL cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4'ten yüzde 8'e yükseltilmesine karar verildi.
30.01.2024Uzmanpara
TCMB'den zorunlu karşılık hamlesi
TCMB'den zorunlu karşılık hamlesiKur koruması sağlanan hesaplar için zorunlu karşılık oranları 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30'dan yüzde 25'e indirildi
30.01.2024Ekonomi
TCMB MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI OCAK 2024 | Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? İşte yılın ilk faiz kararı
TCMB MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI OCAK 2024 | Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? İşte yılın ilk faiz kararıMerkez Bankası faiz kararı açıklandı. Son dönemde mevduat ve kredi faizlerindeki yükseliş dikkat çekmişti. Merkez Bankası Ocak faiz kararı ne oldu? Bankada parası olan ya da borçlanacakları yakından ilgilendiren TCMB Merkez Bankası faiz kararı.
25.01.2024Bilgi Rehberi
Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi! İşte piyasanın tahmini
Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi! İşte piyasanın tahminiEkonomide haftanın en önemli bekleyişi sona eriyor. Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını bugün açıklayacak. Peki piyasadaki tahminler neler? İşte detaylar...
25.01.2024Ekonomi
Faiz kararı öncesi altın ve borsada yeni tahmin! Ekonomist Hikmet Baydar'dan çarpıcı analiz
Faiz kararı öncesi altın ve borsada yeni tahmin! Ekonomist Hikmet Baydar'dan çarpıcı analizPiyasaların gözü kulağı perşembe günü açıklanacak olan faiz kararında olacak. Son dönemde altın ve borsadaki fiyat hareketleri oldukça dikkat çekmişti. Borsa yükselişe geçerken, altında dalgalı bir seyir görülmüştü. Peki faiz kararı öncesi altın ve borsada tahminler ne? Borsada yükselişi sağlayan iki etken açıklandı. İşte detaylar...
22.01.2024Ekonomi
'Türkiye’de enflasyon daha hızlı gerileyebilir'
'Türkiye’de enflasyon daha hızlı gerileyebilir'ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın yayınladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasadaki para arzını azaltma hızı göz önünde bulundurulduğunda enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceği vurgulandı.
19.01.2024Uzmanpara
"Türkiye'de enflasyon beklenenden daha hızlı gerileyebilir"
"Türkiye'de enflasyon beklenenden daha hızlı gerileyebilir"ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın yayımladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın piyasadaki para arzını azaltma hızı göz önünde bulundurulduğunda, enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceği vurgulandı.
19.01.2024Ekonomi
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI 2024 HABERLERİ: TCMB Merkez Bankası Ocak faiz kararı ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI 2024 HABERLERİ: TCMB Merkez Bankası Ocak faiz kararı ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?Merkez Bankası Ocak faiz kararı için tarih merak ediliyordu. Gözler Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda. Aralık ayında faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 42,5 seviyesine çıkaran Merkez Bankası'nın bu ayki vereceği faiz kararının ardından Ocak ayı faiz kararı için de bekleyiş sürüyor. Peki, TCMB Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?
13.01.2024Bilgi Rehberi
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz açıklandı
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz açıklandıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Depo Alım ihalesinde ortalama faiz yüzde 41,81 oldu.
11.01.2024Uzmanpara
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz açıklandı
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz açıklandıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Depo Alım ihalesinde ortalama faiz yüzde 41,82 oldu.
10.01.2024Uzmanpara
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz belli oldu
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz belli olduTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Depo Alım ihalesinde ortalama faiz yüzde 41,86 oldu.
9.01.2024Uzmanpara
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz açıklandı
Depo Alım ihalesinde ortalama faiz açıklandıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Depo Alım ihalesinde ortalama faiz yüzde 41,83 oldu.
3.01.2024Uzmanpara

Benzer Haber Etiketleri

Tcmb ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.