Geri Dön
UzmanparaHam çelik üretimindeki artış yüzde 20'yi geçti

Ham çelik üretimindeki artış yüzde 20'yi geçti

Türkiye'nin ham çelik üretimi bu yılın ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,6 artışla 19,7 milyon tona ulaştı.

Ham çelik üretimindeki artış yüzde 20'yi geçti

AA muhabirinin Türkiye Çelik Üreticileri Derneğinden (TÇÜD) aldığı bilgiye göre, Türk çelik sektörü 2021'in ilk 6 ayını üretim ve ihracatta ciddi artışla tamamladı.

Ham çelik üretimi, haziranda 2020'nin aynı ayına göre yüzde 17,9 artışla 3,4 milyon ton, ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,6 artışla 19,7 milyon ton olarak gerçekleşti. Türkiye küresel ham çelik üretiminde 8. sırada yer aldı.

Nihai mamul tüketimi ise haziranda yıllık bazda yüzde 1,5 artışla 2,5 milyon ton oldu. Tüketim yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,4 yükselerek 17,4 milyon tona ulaştı.

Dış ticaret verileri

Çelik ürünleri ihracatı, haziranda, geçen yılın aynı ayına kıyasla, miktar bazında yüzde 17,8 artışla 1,8 milyon tona, değer bazında yüzde 94,7 yükselişle 1,4 milyar dolara ulaştı.

Bu yılın ocak-haziran döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 17,1 yükselişle 9,2 milyon tona, değer açısından ise yüzde 64,9 artışla 6,7 milyar dolar oldu.

Haziranda ithalat, miktar bazında yüzde 12,9 azalışla 1,2 milyon ton, değer bazında ise yüzde 49,9 artışla 1,1 milyar dolara yükseldi.

İthalat, 6 aylık dönemde miktarda yüzde 35,3 artışla 8,2 milyon tona, değerde yüzde 80,2 yükselişle 6,6 milyar dolar seviyesine ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı, 2020'nin ilk yarısında yüzde 110,1 iken 2021'in aynı döneminde yüzde 100,8'e geriledi.

"2021'in ilk yarısındaki yükseliş, küresel çelik ürünleri fiyatlarında artışa yol açtı"

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, geçen yıl yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkisiyle gerileyen çelik tüketiminde 2021'in ocak-haziran döneminde gerçekleşen yükselişin, küresel piyasalarda da çelik ürünleri fiyatlarında ciddi artışlara yol açtığını söyledi.

Yılın ilk yarısında, baz etkisi sebebiyle, üretim, tüketim, ihracat ve ithalat değerlerinde dalgalanmalar yaşandığını dile getiren Yayan, şunları kaydetti:

"İkinci yarı itibarıyla üretim, tüketim ve dış ticaret dengelerinin kademeli bir şekilde oturmaya başlayacağı, yeni kapasitelerin devreye girmesiyle, yassı ürünlerde üretim fazlasının oluşacağı ve bu durumun yalnızca ihracat açısından değil, ithal ikamesi açısından da ilave imkanlar sağlayacağı, yıl sonu itibarıyla çelik sektörümüzün, Türkiye'nin cari işlemler açığının kapatılmasına olan katkısının artış göstereceği değerlendiriliyor. Bu artışın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için, AB ve ABD başta olmak üzere, pek çok ülke tarafından uygulamaya aktarılan koruma tedbirleri ve diğer ticaret politikası önlemleri için, karşı tedbir alınması önem taşımaktadır."

47. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni! Ödüller sahiplerini buldu
Uzun aradan sonra iyi haber! Vaka sayıları kritik seviyenin altına indi
Rus basını yazdı: Türkiye'den İHA alacak!
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Salı gününden itibaren değişiyor
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...
Operasyon başlatıldı! 3 kişi her yerde aranıyor
DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
Emre Belözoğlu, Süper Lig'e damga vurdu!
MasterChef'te elenen isim belli oldu! 'Bir yarışmadan öte...'
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Ahmet Nur Çebi tecrübeli teknik adamla görüştü
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım