Geri Dön
Uzmanparaİngiliz yatırımcılar gayrimenkul fonlarından çıktı

İngiliz yatırımcılar gayrimenkul fonlarından çıktı

İngiliz yatırımcılar gayrimenkul fonlarından para çekmeye devam etti.

İngiliz yatırımcılar gayrimenkul fonlarından çıktı

Calastone tarafından derlenen verilere göre İngiliz yatırımcılar kasım ayında gayrimenkul fonlarından ikinci ay üst üste para çekti, ancak hisse senedi ve sabit gelirli fonlara yönelik duyarlılığın arttığı gözlendi.

Haberin Devamı

Verilere göre yatırımcılar geçen ay toplamda gayrimenkul fonlarından 88 milyon pound (110,70 milyon dolar) çekerek, ağustos ayındaki 121 milyon poundluk net çıkışın ardından gayrimenkul fonları için yılın en kötü ikinci ayı oldu.

Emlak fonlarındaki çıkışların alım emirlerinin azalmasından kaynaklandığı, satış emirlerinin ise neredeyse hiç değişmediği söylendi.

Calastone Küresel Piyasalar Başkanı Edward Glyn, emlak sektörünün, ticari emlaktaki zayıf kiracı talebi, sermaye değerlerini vuran yüksek faiz oranları ve kar marjlarına zarar veren yüksek finansman maliyetleri nedeniyle "üçlü bir sıkışma" ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Calastone tarafından yapılan açıklamada İngiliz yatırımcıların kasım ayında 449 milyon pound net giriş kaydeden hisse senedi fonlarına daha fazla güven gösterdiği söylendi. Bunun mayıs ve ekim ayları arasındaki 4,5 milyar poundluk toplam çıkışların ardından geçici bir geri dönüş olduğu belirtildi.