Geri Dön
Uzmanpara Japonya'da imalat faaliyetleri düştü

Japonya'da imalat faaliyetleri düştü

Japonya'nın imalat sektöründe faaliyet kasım ayında şubat ayından bu yana en kötü seviyeye geriledi. Bu durum yılın son çeyreğinin sonuna doğru yaklaşırken resesyon endişesini artırdı.

Japonya'da imalat faaliyetleri düştü

Jibun Bank tarafından hesaplanan Japonya'nın imalat sektöründeki satın alma yöneticileri faaliyet endeksi (PMI) kasım ayında öncü verilerle 48,7 seviyesinden 48,1'e düşerek, daralmayı genişlemeden ayıran 50 seviyesinin altında kaldı.

Haberin Devamı

Hizmet sektöründeki gösterge minimal bir iyileşme göstererek 51,6'dan 51,7'ye çıkarken, bileşik gösterge 0,5 puan düşüşle 50 puana indi ve yılın en düşük seviyesine geldi.

Veriler, küresel talebin durgunluğunu sürdürdüğünü, Japonya ekonomisinin ise yurt içi aktivitenin de cansız kalması nedeniyle üçüncü çeyrekte beklenenden fazla küçüldüğünü gösteriyor.

Açıklanan veriler, yılın üçüncü çeyreğinde öncü verilerle yüzde 0,5 daralan Japonya ekonomisinde, yılın son çeyreği için de daralma riskine işaret ediyor.

Zayıf sonuçlar, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) faiz seviyelerini değiştirmeme ve politika normalleşmesini erteleme gerekçesini de destekliyor.