Geri Dön
Uzmanpara'Sıkılaştırmanın etkileri henüz hissedilmedi'

'Sıkılaştırmanın etkileri henüz hissedilmedi'

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell son ekonomik faaliyetlerin sağlam olduğunu ve Fed'in sıkılaştırma kampanyasının tüm etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediğini söyledi.

'Sıkılaştırmanın etkileri henüz hissedilmedi'

FOMC'nin federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttuğu, ancak bu yıl içinde bir faiz artırımına daha ihtiyaç olabileceği mesajını verdiği toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Powell, "Tüketici harcamalarına ilişkin veriler özellikle güçlü" dedi.

Haberin Devamı

Powell iş gücü piyasasının sıkılığını koruduğunu ve işsizliğin son dönemde %4'ün altına indiğini belirtirken, son aylarda bu oran azalmış olsa da hala mevcut işçilerden daha fazla açık iş olduğunu vurguladı. 

Powell, Fed'in faiz oranlarını ne kadar yükselteceğini ve kısıtlayıcı politika seviyelerini ne kadar sürdüreceğini değerlendirirken kilit bir husus olan enflasyon beklentilerinin "iyi sabitlendiğini" ifade etti. 

Powell, Fed'in federal fon oranını sabit tutma kararının, Fed'in mevcut döngü için faiz artırımının zirvesinde olduğu anlamına gelmediğini de söyledi. 

"Politikayı sürdürmeye ve daha fazla veri beklemeye karar verdik" diye konuşan Powell, "İlerleme gördük ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz, ancak bu sonuca varmadan önce daha fazla ilerleme görmek istiyoruz" dedi. 

Haberin Devamı

Powell, Fed yetkililerinin enflasyonun ehlileştirildiğine ikna olmadan önce iş gücü piyasasında yeniden dengelenmenin devam ettiğini ve enflasyonda ilerlemenin sürdüğünü görmek istediklerini vurguladı. 

Ekonominin ve iş gücü piyasasının bu yıl beklenmedik bir şekilde güçlenmesini memnuniyetle karşılayarak gazetecilere "ekonominin güçlü olması iyi bir şey" ifadelerini kullanan Powell, Fed'in son dönemdeki sıkılaştırması altında ayakta kalabildiğini söyledi. 

"Ekonomi beklenenden daha güçlü gelirse bu sadece %2'ye [enflasyona] geri dönmek için daha fazlasını yapmamız gerekeceği anlamına gelir" diye konuşan Powell,  ekonomik yavaşlama veya durgunluk "her zaman bir endişe kaynağıdır" dedi. 

Basın toplantısı sırasında kendisine yumuşak inişi artık temel beklenti olarak adlandırıp adlandırmayacağı sorulan Powell, bunu söylemekten kaçındı. 

Powell, "Hayır, bunu yapmayacağım. Her zaman yumuşak inişin makul bir sonuç olduğunu düşünmüşümdür. Nihayetinde buna günün sonunda bizim kontrolümüz dışındaki faktörler karar verebilir, ancak bunun mümkün olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Powell projeksiyonlarda ortaya konan faiz oranlarının ne bir plan ne de bir garanti olduğunu ifade ederken, "Bu sadece enflasyonu %2'ye geri getirmek için ne gerekeceğine dair en iyi tahmindir" dedi. 

Haberin Devamı

"Yumuşak iniş birincil hedeftir ve ben aksini söylemedim" diye konuşan Powell, "Yani, bunca zamandır başarmaya çalıştığımız şey bu. Ancak asıl mesele yapabileceğimiz en kötü şeyin fiyat istikrarını yeniden sağlayamamak olduğudur" ifadelerini kullandı.