Geri Dön
UzmanparaTesla'nın piyasa değeri 125 milyar dolar azaldı

Tesla'nın piyasa değeri 125 milyar dolar azaldı

Elon Musk'ın sosyal medya platformu Twitter'ı 44 milyar dolara satın alması sonrası sahibi olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla'nın hisseleri sert düştü.

Tesla'nın piyasa değeri 125 milyar dolar azaldı

Elektrikli araç devi Tesla'nın piyasa değeri salı günü 125 milyar dolar azaldı. Şirketin 1 trilyon doların üzerinde olan değeri 906 milyar dolara geriledi.

Yüzde 12,2'lik düşüş, Tesla yatırımcılarının Twitter alımından duyduğu endişeye bağlanıyor.

Şirketin değeri Twitter alımının konuşulmaya başladığı tarihten bu yana ise yüzde 20 azalmış durumda.

Bazı yorumcular Musk'ın çiğneyebileceğinden daha büyük bir lokma yutmaya çalışıyor olabileceği yorumunu yapıyor.

'TESLA'DA YAŞANANLAR TWITTER'IN SATIN ALMA SÜRECİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR'

BBC Kuzey Amerika Muhabiri James Clayton'a konuşan bir uzman da Tesla'nın hisse değerinde yaşanan düşüşün Twitter'ın satın alma süreci ile ilgili problem yaratabileceğini değerlendiriyor.

Musk, 44 milyar dolarlık satın alma taahhüdünün 21 milyar dolarını öz kaynak olarak gösterdi. Bu miktarın nereden sağlanacağı henüz netlik kazanmış değil.

Kalan miktar ise milyarder iş insanının elindeki varlıklara karşılık kredi olarak sağlanacak.

Piyasa analisti Ed Moya, "Tesla hisselerindeki bu serbest düşüş devam ederse Twitter alımının finansmanını tehlikeye atabilir" dedi.

Aynı zamanda Elon Musk, Twitter ile birlikte bir büyük şirketin daha yöneticisi konumuna geldi.

Tesla'nın gelişimi hakkında bir kitabı bulunan yazar Tim Higgins da bu konuya dikkat çekerek "Eğer güne saat ekleyecek bir yöntem icat etmezse Elon Musk'ın tüm bu işlere ayırabilecek zamanı kısıtlı olacak" açıklamasında bulundu.

'MUSK KESİNLİKLE ÇOK İŞİ BİR ARADA YAPABİLİYOR'

Elon Musk'ın gelecek ayları Twitter'ın "dehlizlerinde" geçireceği yorumunu yapan Higgins, "Eğer bir Tesla yatırımcısıysan bu seni birazcık rahatsız edecektir" dedi.

Musk, 2019 yılında haftada 90 saat çalıştığını söylemişti.

Dünyanın en değerli araç şirketi olan Tesla'nın yanı sıra Musk uzay teknolojileri şirketi SpaceX'in de sahibi. Elon Musk'ın ayrıca ulaşım ve nörobilim alanlarında da iki şirketi bulunuyor.

Musk'ın biyografisini yazan Walter Isaacson, Twitter'ın alımının gerçekleştiği gün iş insanının SpaceX'te çalıştığını anlatıyor.

50 yaşındaki milyarderin o gece saat 10'da uzay mekiğinin motor tasarımı toplantısına katıldığını söyleyen Isaacson, "Bu toplantıda kimse Twitter'dan bahsetmedi. Musk kesinlikle çok işi bir arada yapabiliyor" dedi.