Geri Dön
UzmanparaUmman'dan ekonomi için adım atıldı

Umman'dan ekonomi için adım atıldı

Umman Sultanı Heysem bin Tarık'ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün gölgesindeki ekonominin canlandırılması hedefiyle 2040 vizyonu kapsamında teşvik planını onayladığı bildirildi.

Umman'dan ekonomi için adım atıldı

Umman resmi ajansı ONA'nın haberine göre, Sultan Bin Tarık başkanlığında düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında onaylanan ekonomik teşvik planının içeriği ele alındı.

Bin Tarık, yüksek ekonomik büyümeyi hedefleyen planın, 2040 Umman vizyonu kapsamında geliştiğini aktardı.

2040 Umman vizyonunun ülkedeki ilk uzun vadeli strateji olduğuna işaret eden Bin Tarık, vizyonun kentsel büyümeye rehberlik edecek genel çerçeveyi çizdiğini ve önümüzdeki 20 yıl içindeki sosyal, ekonomik ve çevresel kalkınma arasındaki dengeyi sağladığını ifade etti.

Haberde, teşvik planının, 2021 yılında turizm, lojistik hizmetleri, balıkçılık, tarım ve madencilik gibi petrol dışı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin vergi ve harçlarının düşürülmesini içerdiği belirtildi.

Planın ayrıca, 2020-2021 yılları için küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelir vergisi oranının azaltılmasını, Ed-Dukum'daki Özel Ekonomik Bölge ile sanayi bölgelerindeki kira bedelinin gelecek yılın sonuna kadar düşürülmesini kapsadığı ifade edildi.

Haberde, teşvik planının, yatırım ortamını iyileştirmeye ve iş yapmayı kolaylaştırmaya, işgücü piyasasına yönelik teşviklere ek olarak belirli kontrol ve koşullara göre yabancı yatırımcılara uzun vadeli ikamet izni vermeye odaklandığı aktarıldı.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 12 Şubat'ta yayımladığı rapora göre, Umman ekonomisinin Kovid-19 salgını gölgesinde 2020 yılında yüzde 6,4 oranında daralma kaydettiği tahmin ediliyor.

Umman'ın 2009 yılında yüzde 13 olan bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının, 2020 yılında yüzde 17,3 seviyelerine yükseldiği kaydedildi.

IMF raporunda ayrıca Umman'ın 2019 sonunda GSYH'nin yüzde 60'ı olan kamu borcunun ise 2020 sonunda yüzde 81'e ulaştığı aktarıldı. 

İstanbul için yeni karar! Vali duyurdu: İdari izin
26 milyonda bir görülüyor! Resmen mucize... Boynundan çıkarıp verdi
Ekipler tek tek durdurdu! Yasak sonrası sıkı denetim
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Kış harekâtı! Talep patlaması yaşanıyor
Unutulmaz maç! Aboubakar ve Chaker Alhadhur tarihe geçti
500 ‘nazik dev’ aynı kareye girdi! En büyük göç
Heyecanlandıran Omicron gelişmesi: Son dalga olabilir
Bülent Ersoy'u mehteran takımı karşıladı: Arap atı gibiyim maşallah
Meyve posasından yapı malzemesi
Yonca Evcimik'in sahne şovu dikkat çekti: 90'lardan beri çıplağım!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil