Geri Dön
UzmanparaYastık altı altınlar için yeni proje!

Yastık altı altınlar için yeni proje!

Kamu bankaları ve İstanbul Altın Rafinerisi (İAR)  tarafından yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla  geliştirilen Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) ile vatandaşlar yetkili kuyumcular  aracılığıyla altınlarını banka hesaplarına aktarabilecek, diledikleri zaman da  fiziki altın ya da nakit olarak çekebilecek.

Yastık altı altınlar için yeni proje!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İAR kaynaklarından alınan bilgiye göre,  Türkiye'de en az 3 bin ton olduğu öngörülen yastık altındaki altınların parasal  karşılığı milyarlarca dolara denk geliyor.

Bu kadar yüklü miktarın atıl durması dış finansmana bağımlılığı  artırırken, ülkenin ekonomik potansiyelini tam olarak kullanamamasına yol açıyor.  Bu nedenle yıllardır ekonomi çevreleri ve hükumetler, bu atıl kaynağın ekonomik  sisteme nasıl kazandırılacağı konusuna yoğunlaştı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İstanbul Altın Rafinerisi'nin  geliştirerek uygulamaya koyduğu son projeyle bu konuda önemli bir mesafe kat  edilmesi hedefleniyor.

İstanbul Altın Rafinerisi ile başlatılan sistemde, belirlenen  kriterlere uygun olan kuyumcular Altın Değerleme Noktası (ADN)  olarak atanıyor.  KADSİS ile vatandaşların evlerinde tuttukları altınları banka hesaplarına kolay  ve güvenli bir şekilde yatırmaları hedefleniyor.

KADSİS ile vatandaşlar kendilerine en yakın anlaşmalı kuyumcuya  giderek altınlarını güven içerisinde ekspertiz yaptırarak anında banka hesabına  24 ayar karşılığını gram cinsinden yatırabiliyor.  

Sistemin bankaların mevcut altın toplama günlerinden temel 2 farkı  bulunuyor. Bunlardan ilki, vatandaşlar banka şubesinin altın yatırma gününü  beklemeden kendilerine en yakın anlaşmalı kuyumcuya istediği zaman giderek  altınlarını banka hesabına yatırabiliyor. İkinci olarak da vatandaşlar banka  hesabına yatırdığı altını dilediği zaman fiziki olarak, yani yine altın şeklinde  çekebiliyor.

KADSİS nasıl işliyor?  

KADSİS, İstanbul Altın Rafinerisi, kamu bankaları ve yurt sathında  belirlenmiş kuyumcuların oluşturduğu üçlü bir yapıyı bir araya getiriyor. Yurt  genelinde 70'in üzerinde altın değerleme noktası test aşamasında faaliyete geçmiş  durumda. Bu sayının her geçen gün birçok ile yayılarak artacağı öngörülüyor. 

ADN'de yapılacak işlemlerin tamamı vatandaşın gözünün önünde  gerçekleşiyor.  Üstelik tüm bu işlemler, bankadan her aşamada gelen güvenlik kodu  mesajıyla ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Bunun için vatandaşın öncelikle bir kamu bankasında altın hesabının  bulunması gerekiyor. Bunun ardından vatandaş, kendisine en yakın ADN noktası olan  kuyumcuya gidiyor. Bundan sonraki işlemlerin her aşamasında güvenlik amacıyla  bankadan cep telefonuna onay kodları geliyor.

İlk aşamada bir bilgilendirme formunun okunup imzalanmasının ardından  cep telefonuna gelecek onay koduyla KADSİS'e giriş yapılıyor. Altını teslim  ederken kamera kaydı yapılarak bu kayıt saklanıyor. ADN yetkilisiyle mutabık  kalındıktan sonra bankadan cep telefonuna gelecek onay koduyla altınların banka  hesabına transferi gerçekleştiriliyor. Son olarak sistemin üreteceği teslim  tutanağı alınarak işlem sonlandırılıyor. Bu sayede güven içinde altınlar banka  hesabına yatırılmış oluyor.

Altınlar güvenle nemalanıp, altın olarak çekilebiliyor

Uzmanlar, altını evde tutmak yerine banka hesabına yatırmanın en büyük  avantajının güvenlik olduğunu vurguluyor. Evde oluşabilecek her türlü riske  karşı banka altınları güvenle saklarken, bu durum altınlarını banka hesabına  yatıranlara da kiralık kasa masrafından kurtarma alternatifi sağlıyor.

Sistemin en önemli unsurlarından biri de yatırılan altınların hesapta   altın olarak durup, istenildiği zaman fiziki altın şeklinde çekilebilmesi.  İsteyenler altınlarını o günkü değer üzerinden Türk lirasına da çevirebiliyor.  Öte yandan vade süresindeki altınlar, aynı vadeli hesaplardaki gibi değerleniyor.  Böylece altın miktarı da artmış oluyor.

KADSİS'te kuyumcuya götürülen altınlar her yerde tek bir standart  değerle hesaplanıyor. Bunun karşılığı da 24 ayar gram altın olarak hesaba  geçiliyor. Alım-satım, bozdurma, nakde çevirme gibi işlemler yapılmadığı için  altının değerinden herhangi bir  masraf da düşmüyor.