Geri Dön
Uzmanpara 'Yenin performansı Fed'in eylemlerine bağlı'

'Yenin performansı Fed'in eylemlerine bağlı'

BlackRock'ın Japonya Aktif Yatırımlar Başkanı Yue Bamba'ya göre, yenin gelecekteki performansı Japonya Merkez Bankası'ndan (BoJ) çok ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylemlerine bağlı.

'Yenin performansı Fed'in eylemlerine bağlı'

Fed faizleri düşürmezse yen dolar karşısında kademeli olarak 170 aralığına kadar zayıflayabilir. Fed'den faiz indirimleri olursa 130 ila 135 seviyesine gerileyebilir.

Haberin Devamı

Bamba, BoJ'un potansiyel olarak Temmuz ya da Ekim ayında artırıma gitmesini ve merkez bankasının bundan önce JGB alımlarını azaltmasını bekliyor. Bamba'ya göre, Başkan Kazuo Ueda'nın para birimi konusundaki tonu son zamanlarda açıkça değişti ve bu da marjda normalleşmeye yönelik adımların zamanlamasını öne çekebilir.

JP Morgan analistleri ABD dolarının Japon yeni karşısında 160'ın üzerindeki bir hareketinin BoJ'dan daha fazla müdahale olasılığını artırdığını savundu.

JP Morgan daha önce, 157 seviyesine ulaşılana kadar yendeki değer kaybının borsa için olumlu olacağını hesaplamıştı. Bu noktanın, beklenen ücret artışlarının enflasyon tarafından iptal edileceği başa baş noktası olduğunu öngörmüştü. Bamba, Japon yeninde zayıflığın yabancı yatırımcıları Japon hisse senetlerinden uzaklaştırdığını da savundu.

Haberin Devamı

Nikkei 225 Endeksi bu yıl %14 artarak küresel benzerlerinden daha iyi bir performans sergiledi, ancak dolar bazında değerlendirildiğinde yenin dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından bu kazanç %3'ün biraz üzerine geriledi. Bu oran S&P 500'ün %9,5'lik artışının ve Hang Seng Endeksi'nin %11'lik dolar bazlı getirisinin çok altında.

Bamba, "Para birimi zayıflamaya devam ederse Japon hisse senetlerine yatırım yapmak zorlaşır. Küresel yatırımcılarla Japonya hakkında konuştuğunuzda, döviz kesinlikle herkesin aklında ilk sırada yer alıyor" dedi.