Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil: Akdeniz Stili

Havaların iyice ısınmasıyla hepimizin içine güneşin verdiği enerjinin dolduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bu yazımda sizi biraz daha yaz havasına sokacak sımsıcak bir dekorasyon stiline yakından bakalım istedim.

Akdeniz Stili adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında başlamış sonrasında ise zamansız bir dekorasyon stili olarak yerini sağlamlaştırmıştır. Temel olarak kendi içinde 3 ana başlıkta toplanır. Bunlar İtalyan etkisi, İspanyol etkisi ve günümüzde en sık uygulanan Modern Tarz Akdeniz Stilidir. Akdeniz kıyılarında yer alan Afrika ülkelerinin kültürel açıdan farkları, bu ülkelerin dekorasyon özelliklerine de yansımıştır. Bu özellikler arasında rustik öğelerin kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. Ülkeler arasında ufak farklar olsa da genel olarak aydınlık, yalın ve rahat bir çizgiyi takip ettikleri söylenebilir.

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili
Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Akdeniz evlerinin en tipik özelliklerinden biri iç mekanların küçük olmasıdır. Buna karşılık balkon, teras veya avlu gibi mekanlar oldukça geniştir ve ılıman iklimden dolayı insanlar zamanlarının çoğunu buralarda geçirirler.

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Modern Akdeniz Stili renk paletine açık ve sıcak tonlar hakimdir diyebiliriz. Duvarlar genellikle beyaz kireç badanadır. Stil; seramikler, ahşap, ferforje, keten kumaşlar, doğal taş duvarlar kullanılarak  olabildiğince basit ve ferah mekanlar oluşturmayı hedefler. Özellikle denizden ilham alan mavi ve beyaz renklerin ağırlıkla kullanıldığı hemen dikkatimizi çeker. Bu iki renk stilin demirbaşı olup mutfak, banyo, oturma alanları ve dış mekanlarda bolca kullanılır. Mobilyaların yanı sıra kepenk, panjur, kapı, pencerelerde ve bunların pervazlarında mavi rengi görmek mümkündür.  Ayrıca tüm toprak tonları, yeşil, turuncu, pembe ve sarı gibi parlak renklerde sıkça kullanılır.

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Mobilyalar genel olarak hafif renklerde tercih edilir. Koyu ahşap tonlarına çok rastlanmaz. Halı kullanımı yaygın değildir. Bunun yerine küçük kilimlere yer verilir. Pencere önlerinde ve dış mekanlarda sedir tipi oturma alanları kullanılır. Taş duvarlar hem iç hem dış mekanlarda kullanılır. Ahşap tavanlar ve kirişler yine oldukça fazla karşımıza çıkar. Pişmiş topraktan yapılmış zemin karoları banyo ve mutfaklarda kullanıldığı gibi bahçe, teras ve balkonlarda da kullanılır.

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili
Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Ferforje malzemeler genelde çiçek ve yaprak desenli olarak karşımıza çıkar.  Korkuluklar, pencere ve kapı demirleri şeklinde kullanılır. Aynı zamanda  masa, sandalye, bank gibi mobilyalarda da görülür. Mekanlar genelde iyi ışık alır ve aydınlıktır. Bunun önüne geçmemek adına koyu renk ve kalın perdeler kullanmaktan kaçınılır, keten dokulu natürel kumaşlar tercih edilir.

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Bitkilerin dekorasyonda önemli bir yeri vardır. Özellikle limon, portakal, zeytin ağaçları, palmiyeler ve Akdeniz’in en özel ağaçlarından biri olan kızıl çam her yerde görülür. Mobilyalar ne kadar sade ise çiçekler bir o kadar renklidir. Begonvil bu stilin en popüler çiçeklerinden biridir.

Buram Buram Yaz Kokan Bir Stil:  Akdeniz Stili

Dekorasyonda genelde çok süslü ve hareketli objeler tercih edilmez. Büyük seramik küpler, saksılar, hasır ürünler mekanlara hareket katmak için kullanılır. Duvarlarda tablo ve aksesuar çok kullanılmaz. Yer minderleri, kırlentler, hamaklar kullanarak dekorasyonda rahatlık öğesi ön plana çıkartılır.

Akdeniz Stili yaratmak için mutlaka Akdeniz veya Ege kıyısında olmamız şart değil elbette. Örneğin evimizin bir odasını veya balkonumuzu bu stile uyumlu hale getirerek hepimiz Akdeniz esintisinden faydalanabiliriz.

Zeynep Eyüboğlu

İç Mimar

DİĞER YENİ YAZILAR