14 Şubat kutlanmalı mı?

Kimileri için beklenen an, kimileri için 'geldi yine münasebetsiz' tribi... 14 Şubat, diğer 364 günden hiçbir farkı olmayan bir gün aslında. Fakat abartılıyor da abartılıyor da abartılıyor...
14 Şubat kutlanmalı mı?

Yani, ne olmuş etrafta el ele muç muç dolaşan sevgililer varsa, ne olmuş kalp balonlar, çiçekten yapılmış taçlar her yerdeyse? Ne olmuş insanlar birbirlerine hediye alıyorsa?

Birbirlerine kafa mı atsınlar isterdiniz? 

Gözlerimizin önünde birbirlerini seviyorlar işte. Niye bu kadar kafaya takıyorsunuz bu meseleyi? Bu insanlar mutlu olmak ve mutlu etmek için çaba gösteriyorlar, siz gerçek olduğuna inanmasanız bile onlar o günü gülümseyerek geçirebiliyorlar. Böyle bir imkanları var ve bunu kullanıyorlar.

Peki siz ne yapıyorsunuz? Bir köşede oturup balkonda çocuklara sessiz olun diye bağırmak için aportta bekleyen amcalar gibi, huysuzlanıyorsunuz. Sevmek ve sevilmek için sadece bir bahane olan bu günü hem size hem de etrafınızdakilere zehir ediyorsunuz. Neden?

İnanır mısınız bunun çok daha güzel ve bir o kadar da basit bir yolu var: 14 Şubat Sevgililer Günü'nü kutlamamak!

Sevgililer Günü size saçma geliyor olabilir, o günü yalnız geçiriyor da olabilirsiniz fakat başkası yerine mutlu olmayı hiç denediniz mi? Buna empati deniyor. 

Sürpriiiz! 

Ömrünüz boyunca size saçma gelen birtakım davranışlar, bazı kitleler tarafından sevgi ve hoşgörüyle karşılanacak. Ne yapacaksınız? Hiç kimseye hiçbir zararı olmayan her şeyi, sırf kendi düşüncelerinize uymuyor diye aforoz etmeye mi çalışacaksınız gerçekten? Bu kadar vaktiniz var mı?

Kabul edelim; hepimizin eğlenecek, hakkında konuşacak bir şeylere ihtiyacı var ve gerçek hayat sorunları o kadar 'gerçek' ki; böyle saçma sapan şeylere kafa yorarak uzaklaşmaya çalışıyoruz. Yoksa kutlamayanlar kadar kutlayanların da umrunda değil 14 Şubat Sevgililer Günü.

Fakat gerçekten bu olayı bu kadar umursuyorsanız; ne diyebilirim ki? 

Size imreniyorum…

Yine de eğer bir şeye sinirlenecekseniz, bırakın Sevgililer Günü olsun. İnsanların birbirini sevme biçimleri saçma gelsin size, bir şeyden nefret edecekseniz kırmızı kalplerden nefret edin. 

Bir şeye kafa takacaksanız, o da Sevgililer Günü olsun yani. 

Derde bak, ne güzel...

Büşra

instagram.com/_busrakoksal
busra.koksal@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak