Akşam 10'dan sonra cep telefonu kullanmak depresyona yol açıyor

Akıllı telefonlar son yıllarda hayatımızın vargeçilmez öğelerinden biri olmayı başarmış olabilir fakat bu bağımlılık depresyona da sebep olabilir. 

Akşam 10'dan sonra cep telefonu kullanmak depresyona yol açıyor

Yatağa girmeden önce telefon kullanmanın iyi bir şey olmadığı sır değil. Gün ışığı hareket ve gece uyku içindir. Düzen budur.

91 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre yatmadan önce Twitter ve Instagram hesaplarına göz gezdiren kişilerde depresyon, bipolar bozukluk ve duygusal dengesizlik gibi psikolojik sorunlar görülmesi olasılığı artıyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, gece vakti telefon kullanımının vücut saati dengesini olumsuz etkilediğini açıkladı.

Bipolar bozukluk nedir?

Daha önce bir başka araştırma da gece vakti cep telefonu kullanımının bedenin 24 saatlik ritmine zarar verdiğini ortaya koymuştu.

Fakat Glasgow Üniversitesi tarafından yapılan ve The Lancet Psychiatry'de de yayınlanan bu araştırma, vücudun 24 saatlik ritmini gözlemleyen ilk en büyük çaplı araştırma oldu.

Yaşları 37 ila 73 arasında değişen deneklerin kol bileklerine 7 gün boyunca ivme ölçer cihazlar yerleştirildi ve böylece araştırmacılar vücudun 24 saatlik ritmindeki anormallikleri gözlemledi.

Bazı uzmanlar, araştırmanın yalnızca bir hafta boyunca orta yaşlı bireylerle yapılmış olması sebebiyle sonuçlara kuşkuyla yaklaştı.

Denekler üzerinde psikolojik durum saptaması için kesitsel uygulamalar da yapan araştırmacılar her 25 denekten birinde gece süresinde gündüze nazaran daha hareketli olma gibi anormal hareket etkinliği gözlemledi.

Böylece anormal hareket etkinliği gözlemlenen kişilerde bipolar rahatsızlık görülmesi oranının yüzde 11 ve depresyon görülmesi oranının da yüzde 6 daha fazla olduğu kanıtlandı.

Ayrıca bu kişilerin diğerlerine oranla daha az mutlu oldukları ve yalnızlık hissi yaşadıkları da belirtildi.

Yani ne yapmıyormuşuz? Geceleri telefonları ele almıyormuşuz.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak