Mars'ta keşfedilen su insan yaşamını destekleyebilir mi?

Bilim insanları, Kızıl Gezegen Mars yörüngesinde seyahat eden uzay araçlarından gelen görüntüleri kullanarak Mars'ta su varlığını tespit etti. Peki Kızıl Gezegen Mars'ta bulunan su, sürdürülebilir insan yaşamına yardımcı olabilir mi?
Mars'ta keşfedilen su insan yaşamını destekleyebilir mi?

Bilim insanları, Mars yüzeyinin yakınında buz tabakaları keşfetti. Buz tabakalarının Mars yüzeyini de şekillendirdiği ortaya çıktı. Bir anlamda su varlığı anlamına gelen bu keşif sürekli bir yaşam için gereken su ihtiyacını karşılayabilir mi?

Aslına bakılırsa Mars yüzeyinin üçte birinin altında sığ su kaynakları olduğu biliniyordu. Ayrıca gezegenin kutup bölgelerinde dev buz kütleleri de var. Fakat geçtiğimiz Perşembe günü yapılan keşif yer altı buz tabakalarının 100 metre uzunluğa eriştiğini ortaya çıkardı.

Fotoğraflarda gördüğünüz mavi renkler buz tabakaları varlığını gösteriyor.

Araştırmayı yürüten ve Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) Astrojeoloji Bilim Merkezi'nde görev yapan araştırmacı jeolog Colin Dundas, buz tabakalarının bulunduğu noktalarda böyle bir keşif yapmanın son derece şaşırtıcı olduğunu çünkü Mars'ın orta enlemlerinde genel olarak buz kütlelerinin toz ya da regolit ile kaplı olduğunu söylüyor.

Mars'ın orta enlemlerini Dünya üzerinde yansıtsak nereye denk gelir diye merak ediyorsanız kuzeyde İskoçya, güneyde ise Güney Amerika kıtasının uç noktası gibi düşünebilirsiniz.

NASA'nın Mars yörüngesinde keşif ve araştırma yapan aracı Mars Reconnaissance Orbiter, Kızıl Gezegen'in atmosferini ve yüzeyini 2006 yılından bu yana tarıyor.

Mars Reconnaissance Orbiter sayesinde elde edilen bulgulara göre Mars'ta bilinenden daha çok miktarda su bulunuyor olabilir. Su varlığı gelecekte Kızıl Gezegen'de yapılacak olan insanlı keşifleri de destekleyebilir.

Mevcut su depoları içme suyu olarak kullanılabilir ve ayrıca ayrıştırma yöntemi ile oksijen üretim kaynağı olarak değerlendirilebilir.

İnsanlar nereye giderse gitsin mutlaka suya ihtiyaç duyar. Fakat Mars gibi oldukça uzakta bulunan yerlere giderken suyu yanımızda götüremeyiz çünkü su çok ciddi bir ağırlık. Mars'a olası bir insanlı görev durumunda suyun, gezegenin son derece kuru atmosferinden ya da su içeren kayalardan karşılanabileceği düşünülüyordu. Fakat bu keşifle beraber Mars'ta su sorununun asgari seviyede yaşanacağı da bir anlamda kanıtlanmış oldu. Çünkü bu depolar yüzeye kazma kürek vursanız çıkacak yakınlıkta.

Mars'ta bulunan 7 adet buz deposu gezegenin 55 derece kuzey ve güney enlemlerinde yer alıyor. Bu depolardan 6'sı güneyde biri ise kuzeyde. Bulunan depoların yakın jeolojik tarihte birleşmiş kar kütleleri olduğu düşünülüyor.

Fotoğraflar: NASA

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak