Mayıs ayında gökyüzünde neler göreceğiz?

Bu ay gezegenler açısından çok zengin geçecek. Merkür hariç çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri tek gecede görebileceğiz. Gezegenlerin yanı sıra Kuğu, Lir, Kartal, Yay, Herkül gibi yaz takımyıldızları da kendilerini göstermeye başladı. Şimdi gezegenleri daha ayrıntılı inceleyelim.

Mayıs ayında gökyüzünde neler göreceğiz?

 

Merkür: Bu ay Merkür sabah gökyüzünde olacak. Güneş’e çok yakın olduğu için biz de gökyüzünde onları birbirine yakın görüyoruz. Ayın ortalarına kadar sabah Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkuna bakarsanız belki görebilirsiniz. Ay sonunda ise Güneş’e çok yaklaşacağı için onu göremeyeceğiz.

Venüs: Hala gökyüzünün biricik hakimi olan Venüs, akşamları Güneş battıktan sonra batıda ışıldamaya devam ediyor. 17 Mayıs günü Venüs’ün güzelliğine Ay da eşlik edecek.

Mars: Gece yarısından yaklaşık bir saat sonra doğan Mars’ı, titremeyen ışığı ve kızıl rengiyle diğer yıldızlardan ayırt edebilirsiniz. Gezegen 6 Mayıs’ta Ay’ın yakınında olacak.

Jüpiter: Yavaş yavaş gökyüzünü ele geçirmeye hazırlanıyor. Ayın ortalarında akşamın erken saatlerinde doğup sabaha kadar gökyüzünde kalacak. Venüs’ten sonraki en parlak gezegen, Terazi Takımyıldızında bulunuyor. 27 Mayıs günü Ay ile yakınlaşacak.

Satürn: Halkalı gezegen de gece yarısından sonra bizlere katılacak ve Güneş yüzünü gösterene kadar da bir yere kaybolmayacak. Parlaklığı gitgide artıyor.

Ay 8 Mayıs’ta sondördün, 15 Mayıs’ta yeniay, 22 Mayıs’ta ilkdördün, 29 Mayıs’ta dolunay evrelerinde olacak.

Havanın açık ve temiz olduğu, bol yıldızlı bir ay diliyorum, bilimle kalın.

 

Kaynaklar: TUBİTAK 2018 Gök Olayları Yıllığı
Görsel: twanight.org

Bu makaleye ifade bırak