Suudi Arabistan'da kadınlar ilk defa stadyumda maç izledi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın geçtiğimiz aylarda "Ilımlı İslam'a geçeceğiz" açıklamasının ardından kaldırılan bazı kısıtlamalarla beraber, kadınlara stadyumda maç izleme hakkı da verildi. İlk kez stadyuma gidip maç izleyen kadınların coşkusu görülmeye değerdi.
Suudi Arabistan'da kadınlar ilk defa stadyumda maç izledi

Suudi Arabistan, kadınlar için son derece katı kuralları olan bir ülke olarak biliniyor. Fakat geçtiğimiz aylarda yapılan ılımlı İslam çıkışının ardından kadınlara, bizler için son derece tabi olarak kabul edilen fakat Suudi Arabistan'da lütuf olan bazı yeni haklar verildi.

Bu haklardan sonuncusu ise, stadyumda maç izleme keyfi.


Önümüzdeki haziran ayı itibari ile de kadınlar Suudi Arabistan yollarında tozu dumana katmaya hazırlanıyor. Bunun ön hazırlıklarından biri olarak da kadınların otomobil fuarına katılmasının önündeki engel kaldırıldı.

 

 

Cidde'de düzenlenen maça katılan kadınlar ve aileleri, destekledikleri takım için tezahürat yaptı.

Twitter'da da 'İnsanlar kadınların stadyuma girmesini karşılıyor' anlamına gelen bir etiket ülke gündemine girdi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler ve mesajlar uluslararası kamuoyunca da büyük destek ve ilgi gördü.

 

 

Karar, Suudi Arabistan'da bir dönüm noktası olarak yorumlanıyor. Suudi Arabistan'da kadınlar erkeklerden onay almadan pasaport başvurusu yapma, yurt dışına seyahat, evlilik, banka hesabı açma, işletme kurma, elektif cerrahi müdahale ve cezaevinden çıkma gibi hakları bulunmuyor.

 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak