ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınıyor

6 Aralık'ta Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklayan ABD başkanı Donald Trump, büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması için de talimat vermişti. İşte o talimat bugün yerine getiriliyor ve ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınıyor. Peki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması ne anlama geliyor?

ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınıyor

ABD başkanı Donald Trump'ın, 'İsrail'in başkenti Kudüs'tür' kararına imza atmasının ardından 5 ay sonra ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınıyor.

ABD Kudüs Büyükelçiliği'nin açılışı 14 Mayıs 2018 Türkiye saati ile 16:00'da yapılacak. Açılış töreni ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman öncülüğünde 90 dakikalık programla gerçekleşecek.

ABD Başkanı Donald Trump açılış töreninde bizzat yer almayacak olsa da videokonferansla konuşma yapacak ve kızı ve danışmanı Ivanka Trump ve başkan yardımcısı Jared Kushner, kendisini temsil edecek.

Açılış töreninde ABD'yi temsil eden 800 kişi de yer alacak.

ABD heyeti geçtiğimiz Pazar günü İsrail'e geldi ve İsrail Dış İşleri Bakanlığı tarafından verilen resepsiyona katıldı ve akşam yemeğinde İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu ile buluştu.

İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu, geçtiğimiz Pazar akşamı, ABD başkanı Donald Trump'a övgüler yağdırdı ve 'Cüretkar kararınız için teşekkürler başkan Trump. İsrail ve ABD arasındaki ittifakı her zamankinden daha güçlü hale getirdiğiniz için teşekkürler'' sözlerini söyledi.

Netanyahu ayrıca Guatemala ve Paraguay'ın da büyükelçilik binalarını bu hafta içinde Kudüs'e taşıyacağını açıkladı.

İsrail ve Filistin tartışmalarının odağındaki kent: Kudüs

Halihazırda Kudüs'te bulunan ABD temsilciliği Amerika vatandaşlarının konsolosluk hizmetleri ve göçmenlik başvuruları için görev veriyor.

Kudüs'ün Arnona mahallesinde yer alan ABD temsilciliği, Tel Aviv'deki büyükelçilik gibi büyük bir bina değil. Kudüs'teki elçilik binası Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan son derece güzel bir bina. 

ABD Büyüelçilik binasının Kudüs'e taşınmasını en çok destekleyen isimlerden biri olan ABD İsrail Büyükelçisi David Friedman, Kudüs'te açılacak olan büyükelçiliğin çoğunluğunu Filistinliler'in oluşturduğu doğu ve çoğunluğunu İsrailliler'in oluşturduğu batı arasında bir ayrım yapmadığını söyledi.

Filistinliler, Doğu Kudüs'ü gelecekte kurulacak Filistin Devleti'nin başkenti olarak görüyor. israil Devleti ise, Filistin Devleti'nin mevcudiyetini hiçe sayıyor.

Mescid-i Aksa'nın tarihi...

İsrail'in başkenti Kudüs'tür kararını imzalayan Donald Trump, kararı İsrail ve Filistinliler arasındaki anlaşmazlığa yeni bir yaklaşımın başlangıcı olarak tanımlaşmıştı.

İki başkentli çözümü destekleyen İsrail Parlamentosu eski üyesi Einat Wilf, büyükelçilik binasının Kudüs'e taşınması kararının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtti ve İsrailliler'in 70 yıldır Kudüs'ün batısını başkent olarak benimseyerek yaşadıklarını söyledi.

İsrail nasıl kuruldu?

Peki karar İsrail'de nasıl yankı buluyor? Aslına bakılırsa İsrailliler ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasındansa 2018 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanmalarıyla daha çok ilgileniyorlar gibi görünüyor. 

Eurovision'da İsrail'e birincilik getiren 25 yaşındaki şarkıcı Netta Barzilai'nin de bugünkü açılış töreninde yer alabileceği konuşuluyor. 14 Mayıs'ın İsrail için önemli bir anlamı da var. İsrail 14 Mayıs 1948 tarihinde kuruldu ve bu yıl İsrail'in 70. kuruluş yıl dönümü kutlanacak.

Eurovision 2018'i İsrail'in kazanması politik bir karar mı?

ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı Birleşmiş Milletler nezdinde geçerliliği bulunmuyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak