Biz, Coldplay'in gelebilme ihtimalini sevdik

"SON DAKİKA! Coldplay’in menajeri, grubun bu yaz İstanbul’da konser vereceğini açıkladı!" Bu cümleyi okuduğunuzda ne hissederdiniz? Yerinizden mi fırlardınız? Naralar mı atardınız? Ben sanırım her ikisini yapardım. Ne yazık ki yukarıdaki cümle şimdilik bir hayal. Peki neden?

Biz, Coldplay'in gelebilme ihtimalini sevdik

Dünyanın en güzel ve özel şehri İstanbul, bugüne kadar pek çok ünlü grup ve ismi ağırladı. Pek çok ismin yolu İstanbul’dan geçti. Roger Waters’tan Madonna’ya, Metallica’dan U2’ya, çağın veya devrin pek çok önemli ismi İstanbul’un farklı mekanlarında müzikseverlerle buluştu. Ancak hepsi değil elbette.

İstanbul’da henüz Coldplay ve Radiohead gibi isimlerin melodileri yankılanmadı. Radiohead için umutlar iyice azalsa da, özellikle sosyal medyada Coldplay için bu yöndeki beklentiler sıkça dile getiriliyor. Türkiye’nin önde gelen organizasyon ekipleriyle denk geldiğimiz buluşmalarda bu soruyu onlara da sürekli yöneltiyoruz. Aldığımız yanıtlar genellikle “çok pahalı”, “o iş bizi aşar”, “bütçemiz yetmez” şeklinde oluyor. Bu sözleri duymak kuşkusuz hevesimizi kursağımızda bırakıyor.

 

 

Bütün cevapların bütçe etrafında dönüp dolaştığı bu noktada insan ister istemez ümitsizliğe kapılıyor. Elimde sayısal veriler olmadığı için bu konuda bir yargıya varamıyorum. Meselenin bütçeden de öte, bu çaplı bir organizasyon için konser verilecek bölgeye dair algıların da önemli bir yer tuttuğu bir gerçek. Örneğin Manchester'daki terör saldırısının ardından dayanışma için düzenlenen konserde sahne alan isimlerin başka yerlerdeki konser tekliflerine, güvenlik kaygılarını öne sürüp kabul etmemesi düşündürücü bir durum.

Bu konuda atılması gereken adımlar, bütçeden de ziyade olumlu bir algı oluşturmak, bir nevi halkla ilişkiler çalışması yürütmekten geçiyor. Nick Cave, Robert Plant, Shakira, Liam Gallegher, Imagine Dragon ve The Chainsmokers gibi isimlerin turnelerinde İstanbul'a da yer vermesi kuşkusuz önemli bir referans olacaktır. Şu an için tek temennimiz önümüzdeki dönemde, hatta belki gelecek yaz Coldplay şarkılarını İstanbul’da yankılanması.

ihsan.dindar@milliyet.com.tr
http://instagram.com/ihsandinovski

 

Bu makaleye ifade bırak