Mukbang nedir?

YouTube sayesinde hayatımıza dahil olan 'Mukbang' videoları popüler oldu. Peki 'Mukbang' nedir? İşte 'Mukbang' hakkında bilmeniz gerekenler...

Mukbang nedir?

Mukbang nedir?

Kendi yıldızlarını yaratan YouTube'ta trend olmak, yıldız olmak o kadar da zor değil. YouTube'a has video içerik türlerinden biri de 'Mukbang'. Mukbang kelimesi 'Muk' ve 'Bang' kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Korecedeki moekneum, yani yemek yeme anlamına gelen kelime ve bangsong yani yayın kelimesinin birleşiminden oluşuyor.

Mukbang trendi nasıl başladı?

'Mukbang' 2009 yılında özellikle Güney Kore'de popüler hale gelen video türü. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya araçlarının giderek daha da hayatımızda yer etmesiyle beraber video platformları da yükselişe geçti. Bu platformlardan en popüleri YouTube oldu. YouTube'un bu kadar çok ön plana çıkmasının nedeni ise, başta Mukbang gibi türler olmak üzere çeşitli video türleri barındırması ve 'YouTuber'lığın para kazandırması.

 

 

Mukbang nasıl yapılır?

Mukbang videolarında kadın ya da erkek YouTuber'lar bir yandan yemek yerken diğer yandan da sanki karşılarında arkadaşları varmış gibi rahatça sohbet ediyorlar. Mukbang için özetle 'yemek yeme yayıncılığı' diyebiliriz. Mukbang yayıncıları, kameradan bağımsız bir şekilde ya da doğrudan izleyiciyle konuşarak yemek yeme videoları hazırlamayı tercih ediyorlar.

Mukbang yıldızları

Mukbang, her geçen gün daha da yayılıyor, popüler hale geliyor. Mukbang videoları çeken bazı isimler oldukça meşhur. En popüler mukbang'çiler arasında Yuka Kinoshita, Dorothy ve KEEMI'yi sayabiliriz. Yuka Kinoshita'nın 4 milyon 700 bin, Dorothy'nin 1 milyon 100 bin, KEEMI'nin ise 790 bin takipçisi var.

Mukbang videoları neden izleniyor?

Mukbang videoları ciddi bir izleyici kitlesine sahip. Uzmanlara göre insanların giderek daha da yalnızlaşmaları ve yalnız yemek yemeleri, beraberinde Mukbang gibi 'çözüm yolları'nı doğurdu. Tek başına yemek yiyen insanlar Mukbang videolarıyla hem yemeklerinden ekstra bir lezzet alıyor hem de yalnız olmadıklarını hissederek mutluluk duyuyor. Mukbang videoları sayesinde hiç yemedikleri yiyeceklerle karşılaşmak da izleyicilerin bu videoları izlemesinin altında yatan faktörlerden biri.

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak