'Yüzüklerin Efendisi' dizisinin İkinci Çağ'da geçecek olması neler getirecek?

Orta Dünya hayranları olarak, Tolkien'in eserinin bir dizi olacağını öğrendiğimizden beri içimiz kıpır kıpır. Bakmayın siz 'dizisini yaparak bozacaklar' diyenlere. Daha önce de 'filmini çekip bozacaklar' diyenler vardı. Onlara uyulsa şimdi yalnızca kitapları olan, dünyada bu kadar üne kavuşamamış, hak ettiği değeri görememiş bir başyapıt olarak kalacaktı. Sonuçta 'Yüzüklerin Efendisi yapıtları beyhude düşmez piyasaya...' Dizinin İkinci Çağ'ı anlatarak başlayacağı açıklandığından beri heyecanımız bir kat daha arttı...

'Yüzüklerin Efendisi' dizisinin İkinci Çağ'da geçecek olması neler getirecek?

İlk sezon: İkinci Çağ

İlk sezon: İkinci Çağ

Dizinin çekileceği kesinleştikten sonra herkes 'Yeni Aragorn kim olacak?' tartışmalarına başlamıştı. Şimdi görüyoruz ki değil Aragorn, babası Arathorn bile hikayenin geçtiği çağ itibariyle dizide olmayacak. Olaylar geliştikten sonra belki olursa insan ırkının Yüzük'e ulaşan ilk mensubu, Aragorn'un atası Isildur'u görebiliriz. Asıl soru şu olmalı, 'Elendil'i kim oynayacak?

Elendil ki İkinci Çağ'ın Sauron'a karşı koyan, İnsanları ve Elfleri ittifaka sokabilen kralı... Isildur'un babası, Aragorn'un büyük büyük atası...

İkinci Çağ'ın kapanmasına sebep olan 'İnsanların ve Elflerin Son İttifakı'na kadar o kadar çok olay var ki, İkinci Çağ sadece ilk sezonda değil, sonraki sezonlarda da devam edecek. Şimdilik 5 sezonluk onay aldığı söylenen dizinin sezonlarından birinin finali, illaki 'Yüzükler Efendisi'nde gördüğümüz üzere o meşhur 'İnsanların ve Elflerin Son İttifakı'nın Sauron'u mağlup etmesiyle ilgili olacaktır. Sauron'un askerlerinin Isildur'u öldürmesi ve Yüzük'ün suların derinliğine gömüldüğü o çarpıcı sahneye kadar geçen süreci izleyeceğiz.

İkinci Çağ'ın başlangıcı ise Sauron için adeta bir Ramiz Dayı olan Melkor'un Boşluk denilen ve fiziki hiçbir şeyin bulunmadığı yere mahkum edilmesiyle başlamıştı.

Dizide muhakkak ekleme, çıkarmalar olacaktır. Fakat hikayenin iskeletine sadık kalınırsa ve özellikle film serisinde bahsi neredeyse hiç geçmeyen Melkor'un mahkumiyet hikayesine yapılan bir flashback'le başlanırsa herkes için çok dikkat çekici olur. Kitabı okuyanlar Melkor'la ilgili çok şey biliyor elbette ama daha önce onu fiziki formda görmedik. Yaşadıklarına dair hayal gücümüzle kafamızda kurduklarımız haricinde hiçbir görüntüye şahit olmadık.

"Sen Kara Lord'sun, Kara Lord emreder!"

"Sen Kara Lord'sun, Kara Lord emreder!"

Melkor'un affedilerek Boşluk'tan çıkarılması ve Sauron'u Orta Dünya'ya göndermesiyse zannediyorum en çok izlemek istediğimiz hikaye.

Spin-off dediğimiz yan karakterlerin hikayesinin çekilmesi olayına en uygun karakterlerden biri Sauron.

Dizi madem İkinci Çağ'a odaklanacak, o halde Sauron'un tıpkı bir casus gibi Elf'lerle dostluk ettiği o uzun yılları ve nihayetinde Güç Yüzükleri'ni ve Tek Yüzük'ü dövdürdüğü o anları iple çekmemek elde değil. Sauron 'Maiar' ırkından olsa da onu bir Kara Elf olarak adlandırmak yanlış olmaz. Onu oynayacak oyuncu uzun ve sarı saçlı, sert bakışlı, dik, mağrur, yiğit, atılgan olmalı. Gözleri ateş saçmalı.

300 yıla yakın süre boyunca sabırla kendini Elf'lere sevdiren, onlar tarafından 'Annatar', yani 'hediye veren' diye çağrılan ve en sonunda Güç Yüzükleri'ni dövdürerek herkesi kendine bağlayan bir manipülasyon ustası ve zanaatkar.

Kötü tarafta olsa da hikayesi çok ama çok dikkat çekici.

Numenorluları ve Yüksek Elfleri yakından tanımak

Numenorluları ve Yüksek Elfleri yakından tanımak

İkinci Çağ, Sauron'un yükselişinin dışında bir de Numenor halkı olan Dunedain'lerin, yani Batı insanlarının zirveye çıktığı çağ olarak biliniyor.

Hem de öyle bir zirveye çıkmak ki kendilerini Orta Dünya'ya yollayan Tanrılara saygısızlık edecek kadar kibre düşmek... Elf Hanımı Galadriel'in de dediği gibi, "İnsanoğlu tamahkârdır."

Yüzüklerin Efendisi'nin film serisi sebebiyle Numenor Kralları'nın sadece yiğitliklerini biliyoruz. Halkı, aşkı ve dostları için her şeyi yapan Aragorn, babasının intikamı ve halkını kurtarmak uğruna Yüzük'ü yok etmek yerine ülkesine götürmeye çalışırken ölen Isildur... Fakat kendini dev aynasında görüp her şeyi mahveden diğer krallarla henüz tanışmadık. Hem onların hikayesine, hem de tıpkı Frodo gibi "şerre karşı çok müstesna bir mukavemet gösteren" Elendil'in en bilinmeyen yönlerine şahit olacağız.

Elfleri ise filmde çokça gördük aslında. Fakat gördüğümüzden de fazlası var. Çok fazla Elf ırkı mevcut. Hangilerinin detaylarına girilecek bunu göreceğiz fakat Yüksek Elf Beyi Gil Galad, Sauron tarafından öldürülen Celebrimbor ve dünyalar güzeli Arwen'in babası yarı elf Elrond elbette olacaktır.

Keşke Liv Tyler'ın tekrar Arwen olduğunu görebilsek tabii ama Arwen de Üçüncü Çağ'da doğmuştu. O yüzden pek mümkün değil. Yine de umut, insan ırkının ekmeği... (lembas olanından evet)

Macera aramaya gerek yok

Macera aramaya gerek yok

Bu gibi büyük ve köklü yapımlarda oyuncu kadrosunun seçimi ve hikayenin iskeletine bağlı kalınması zaten temel kurallar. İnce elenip sık dokunacak ve en iyileri seçilecektir. Umut edelim sırf popüler kültüre ve tepkilere yenik düşüp Tolkien'in kitaplarda yer vermediği şeyler kullanılmaz.

Sürpriz aranmaması gereken bir diğer konu ise kesinlikle müzikler. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'in o efsane, o eşsiz müziklerini besteleyen dahi insan Howard Shore'dan vazgeçilmemesi gerekiyor. Film serisinde kullanılan müzikler dizide de kullanılabilir. Çünkü daha iyisinin yapılma ihtimali neredeyse yok. İlla yeni müzikler eklenmek istenirse de yine Howard Shore ikna edilmeli ve onunla çalışılmalı. Shore için de Orta Dünya deyince akan sular duruyor belli ki.

Artık 2020'nin şafağında Amazon'a bakacağız.

Howard Shore kimdir?


turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak