2002 Dünya Kupası'nın unutulmazları

Futbol dünyasının en önemli maçları Dünya Kupaları’nda yaşanmakta. Bizim için ise 2002 Dünya Kupası’nın ayrı bir yeri var. Aradan geçen yıllardan sonra o günleri tekrar yaşamak istedik ve 2002 Dünya Kupası’na Molatik olduk. Hadi gelin bakalım 2002 Dünya Kupası’nda neler yaşandı…

2002 Dünya Kupası'nın unutulmazları

İlk defa iki ülke düzenledi

İlk defa iki ülke düzenledi
Dünya Kupaları tarihinde ilk defa iki ülke aynı anda Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazanmıştı. Güney Kore ve Japonya bu büyük organizasyonu düzenlemişti. Çok güzel bir organizasyon olmuştu. Japonlar ve Koreliler oldukça sıcak davranmışlardı takımlara.

Okul bahçesinde maç qeyf

Okul bahçesinde maç qeyf
Maçlar erken saatlerde oynanıyordu bizim saatlere göre. O yüzden çoğu çocuk ve genç okullarda oluyordu o saatlerde. Okul müdürleri de okul bahçesine televizyon sistemi (sistem dediğim 70 ekran tüplü televizyon) kurulurdu. Öğrenciler maçları böylece izlerdi. Gerçi tek maç izlendi, grubumuzun ilk maçı olan Brezilya maçıydı o da.

İlginç saçlar

İlginç saçlar
2002 Dünya Kupası’na damga vuran maçlar kadar saçlar da oldu. Ümit Davala, Ronaldo, Taribo West, Hasan Şaş gibi isimler saçlarıyla hatırlanan isimler oldular. Birçok çocuk Ümit Davala saçıyla ortalıkta dolaşmıştı.

Efsanevi top: Fevernova

Efsanevi top: Fevernova
Adidas’ın hayatımıza soktuğu, bir garip ama çok tatlı topu Fevernova da unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Kalecilerin ‘Bu top lastik top gibi. Şekilden şekile girerek geliyor’ dediği bir toptu. Şekli şemali, teknolojisi ile kısa sürede fenomen oldu.

Ronaldo'nun 'pis burnu'

Yarı finale kadar rakipleri devirerek ilerlemiştik. İlk maçta olmayan penaltı ve Rivaldo’nun şovmen kimliği yüzünden yenilmiştik. Yarı finalde de yine karşımıza Brezilya gelmişti. İyi maç çıkarmıştık ama Ronaldo şapkadan tavşan çıkarmış, ‘pis burun’ diye tabir ettiğimiz golü atmıştı. Olsun…

 

Arar buluruuuz iziniii

Yıllardır dilimizde. Tarkan öyle bir şarkı yaptı ki hala tüylerimizi diken diken yapıyor. ‘Kuzu Kuzu’ albümündeki ‘Taş’ isimli parçasını Milli Takım’a uyarlamış, kalplerimizi yeniden fethetmişti. Hep bir ağızdan ‘Arar buluruz izini, bilirsin zır deliyiz biz’ sözlerini söylüyorduk.

selck.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak