2018'in en iyi 5 yerli albümü

Hayat hep Aleyna Tilki, hep Demet Akalın, hep Gülşen değil. Hep Chopin, hep Bach, hep Beethoven olmadığı gibi. Farklı müzik türlerinden damakta tat bırakan ve Türkiye'den çıkmış albümleri derledim. Yıl bitmeden kulak kabartın. "Geçen senenin albümü" olmalarına az kaldı.

2018'in en iyi 5 yerli albümü

Bu sene iyi albüm yaptı

Bu sene iyi albüm yaptı

2018, Türkiye için albüm ve konser yılıydı. Yazı konserlerle ve festivallerle geçirdik. Hız kesmeden de hepsi devam ediyor. Yılı kapatırken şöyle güzel, kulakları şenlendirecek, insanın içini rahatlatacak ve "Türkiye'de böyle işler de yapılıyor yahu!" mutluluğuna sarılmamızı sağlayacak 5 adet iyi albümü bir araya getirdim. Kaçmaz bunlar. Yıl bitmeden dinleyin.

Brek TV Juice

Brek  TV Juice

2018'i Türkiye'den iyi bir elektronik müzik albümü dinlemeden kapatmadık. Listedeki diğer isimler gibi Brek de işini iyi yapmak dışında başka hiçbir şeye odaklanmamış bir proje. Eğlendirdiği de oluyor, usul usul salınmanızı sağladığı da. Brek, yeni sezonunu merakla beklediğiniz bir dizi hissiyatı yaşatıyor.

Barış Demirel Barıştık mı?- Fail Play

Barış Demirel Barıştık mı?- Fail Play

Dünyada olan güzel şeylerin Türkiye'de bir karşılığı olmadığını düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Barış Demirel, trompeti eline alıp dinleyicisini bucak bucak dolaştıracak bir albüm yapmış. Fail Play, üzerine konuşulması, düşünülmesi, dikkatle incelenmesi gereken bir albüm. Ibrahim Maalouf'un bile gözlerini doldurur, onun da tebriklerini ve takdirini kazanır. Özen akıyor Fail Play'in her yerinden.

Gaye Su Akyol - İstikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol - İstikrarlı Hayal Hakikattir

Ülkeyi dünyada temsil eden ender müzisyenlerden birisi olan Gaye Su Akyol, dünya çapında işler yapmaya devam ediyor. Kendisinin türk Sanat Müziği ve etnik öğelerle ördüğü üslubu, karşılığını Türkiye'de de dünyanın pek çok köşesinde de buldu. İstikrarlı Hayal Hakikattir ise şimdiye kadar yaptığı en başarılı iş olarak kabul edilebilir. Her yeni adımıyla hayranlığımız artıyor.

Hedonutopia - Yakamoz Sandalı

Hedonutopia - Yakamoz Sandalı

Hedonutopia, farklı seslere açık zihinlerin doymasını sağlayacak bir müzik yapıyor. İştah kabartan, daha fazlasını istemeye dinleyicisini iten bir müzikleri var. Bu müzik, herkes için ilam alınacak bir şeyler barındırıyor içerisinde. Güçlü bir bağ var şarkılar arasında, o bağ dinleyiciye de ulaşıyor. Kapılıp gidiyorsunuz şarkılara.

Yasemin Mori - Estrella

Yasemin Mori - Estrella

Çok şaşırtıcı bir yere dümeni kırdı ve çok da başarılı oldu bu. İlk albümü Hayvanlar'daki tarzı göremedik ama Yasemin Mori, adım adım ritmi artırdığı diskografisinde, bu albümle istediği noktaya ulaşmış görünüyor. Cem Yılmaz düeti de Eypio düeti de harika birer sürpriz. Öyle ya da böyle, konuşulmaya devam edecek.


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak