2019'un magazin olayı: Sıla-Ahmet Kural davası

2019'u geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2018 kadar olmasa da 2019'da da pek çok olay magazin gündemine damga vurdu. En bomba olay ise elbette Sıla-Ahmet Kural davasıydı...

2019'un magazin olayı: Sıla-Ahmet Kural davası

Mahkemelik oldular

Mahkemelik oldular

Sıla ve Ahmet Kural arasındaki olayı artık hepimiz ezberlemiş durumdayız. Sıla ve Ahmet Kural bir dargın bir barışık haldelerdi. Sonra bir gün ne oldu? Sıla, Ahmet Kural'dan şikâyetçi oldu ve mahkemeye başvurdu.

Tarafsız kalmak imkânsızdı

Tarafsız kalmak imkânsızdı

Ondan sonrası çorap söküğü gibi geldi. Sıla'nın yalan söyleyip söylemediğine kadar deşildi bu olay. Ahmet Kural ve Sıla arasındaki dava öyle bir toplumsal meseleye dönüştü ki tarafsız kalmak imkânsızdı.

Neden bu yıla damga vurdu?

Neden bu yıla damga vurdu?

Konuya Molatik olma kısmımız şu olmalı: Biz böyle bir olayı neden yaşadık? Neden Sıla ile Ahmet Kural arasındaki anlaşmazlık bir toplumsal mesele haline geldi?

Milliyet'in 25 Kasım tarihli manşeti

Milliyet'in 25 Kasım tarihli manşeti

Cevabı çok basit: Kadına yönelik erkek şiddeti yüzünden. Milliyet gazetesinin 25 Kasım tarihli tarihi manşetini hatırlıyoruz, değil mi? "Boyun eğme!" başlıklı manşet 1 Ocak'tan bugüne yani 2019'dan beri 404 kadının öldürüldüğünü, erkek şiddetine maruz kaldığını bizlere hatırlatıyordu.

Bilinçlenme yaşandı

Bilinçlenme yaşandı

İşte tam da bu yüzden, son yıllarda kadına yönelik erkek şiddetinin her geçen gün daha da fazla artması ve tepki toplamasından kamuoyunda böyle bir bilinçlenme yaşandı.

"Yeter!" diyoruz

"Yeter!" diyoruz

Artık bir kadın "Yeter!" dediğinde mahvoluyoruz. Bir kadının, üstelik de bir erkek şiddetine maruz kalan bir kadının trajik ölümü tüylerimizi diken diken ediyor ve bu sefer biz "Yeter!" diyoruz.

Daha da ötesi var

Daha da ötesi var

Sıla ve Ahmet Kural arasındaki davayı sıradan bir magazinsel olaydan çıkartan asıl sebep ise iki tarafın da ünlü olması. Ama daha da ötesi var bu 'ünlü' olma durumunun.

'Yılın çifti' olmuşlardı

'Yılın çifti' olmuşlardı

Bu olaydan önce Sıla, "Geleceğin Sezen Aksu'su" olarak görülen bir şarkıcıydı herkes tarafından. Öbür yandan Ahmet Kural da komedi oyunculuğunda zirveye çok yakın bir yerdeydi. Adeta "Yılın çifti" olarak görülüyorlardı.

Asıl meseleyi kaçırdık

Asıl meseleyi kaçırdık

Peki ne oldu? Bıçak gibi ortadan ikiye ayırdı bu olay. Sıla'cılar, Ahmet Kural'cılar olarak bölündük. Hem de ortadan ikiye. Ama yapmamız gereken neydi? Asıl meseleyi kaçırdık!

Sonuna kadar hayır!

Sonuna kadar hayır!

Sıla ve Ahmet Kural sadece bir örnek. Bu olay mahkemelik bir olay. Biz bu olayda haklıyı, haksızı sorgulamak yerine asıl meseleye odaklanmalıydık.

Hepimizi kadına yönelik erkek şiddetine dair düşünmeye sevk eden, "Artık yeter!" dedirten. 2019'a damga vuran bu olay hiç yaşanmasaydı bu kadar yüksek sesle "Hayır!" diyemeyecektik. Artık "Hayır!" diyoruz. Kadına yönelik erkek şiddetine sonuna kadar hayır!

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak