4 yıllık seri bozulmadı! Galatasaray yine kaybetmiyor

'Bakış aşısı' yaptırmaya ne dersiniz? Yıllardır Kadıköy’de galibiyet alamayan Galatasaray’dan, gözlerimizi Fenerbahçe’ye çevirelim.

4 yıllık seri bozulmadı! Galatasaray yine kaybetmiyor

Kadıköy büyüsü
 

Kadık&ouml;y b&uuml;y&uuml;s&uuml;<br />
&nbsp;
Fenerbahçe, Kadıköy’de en son 17 Nisan 2005 tarihinde derbi mağlubiyeti almıştı. Efsanevi bir maç sonrası Fenerbahçe öyle bir başarı yakaladı ki durdurmak imkansız hale geldi.
 

Seyirciyle bütünleşiyordu
 

Seyirciyle b&uuml;t&uuml;nleşiyordu<br />
&nbsp;
Sarı Kanarya seyircisiyle birleşip derbilerde adeta 12 kişiyle rakibin üstüne gidiyordu. Kötü giden bir Fenerbahçe’yi bile ileri taşıyordu taraftarı. 49 maç sahasında derbi mağlubiyeti görmedi.
 

Son yıllarda işler değişti
 

Son yıllarda işler değişti<br />
&nbsp;
Galatasaray ise 22 Aralık 1999’dan beri Kadıköy’de galibiyet göremiyordu. En son iki golü Hasan Şaş ve Marcio atmıştı. Sonraki yıllarda Galatasaray sürekli kaybediyordu.
 

Domine etti
 

Domine etti<br />
&nbsp;
Fenerbahçe 22 Aralık 1999’dan 2010’lu yıllara gelinceye kadar Galatasaray’ı adeta sürklase ediyor, derbilerde ezeli rakibini parçalıyordu.
 

6-0 ve 4-0
 

6-0 ve 4-0<br />
&nbsp;
Özellikle bu periyotta en önemli galibiyetler 6-0’lık ve 4-0’lı galibiyetlerdi. Bana göre 4-0’lık maç 6-0’a göre daha ezici bir maçtı çünkü Fenerbahçe, Galatasaray’ı adeta sahadan silmişti. Daha farklı olabilecek bir maçtı ama 4-0 bitmişti.
 

Son yıllarda bir şeyler oldu
 

Son yıllarda bir şeyler oldu<br />
&nbsp;
Ancak Fenerbahçe - Galatasaray maçları son yıllarda biraz tatsız tutsuz geçiyordu. 2010’lu yıllardan itibaren Fenerbahçe’nin stadında bir şey oldu, yavaş yavaş büyü bozulmaya başladı adeta. Bunun ilk sinyali 2-2 biten derbiydi.
 

Direkten döndü
 

Direkten d&ouml;nd&uuml;<br />
&nbsp;
Aslında büyü 2012’de bozulabilirdi. 2-0’dan 2-2’ye gelen derbide son saniye Baros’un direkten dönen topu içeri girse, 20 yıllık büyü bu kadar uzun sürmeyecekti. O direk belki de bir şeylerin işaretiydi.
 

Şaşalı galibiyetler yok
 

Şaşalı galibiyetler yok<br />
&nbsp;
O günden bu yana Fenerbahçe’nin Kadıköy’de galip geldiği maçlar oldu ancak bunlar öyle parçaladığı, sahadan sildiği maçlar değildi. Bir şeylerin sesleri ufaktan geliyordu.
 

4 yıldır galibiyet yok
 

4 yıldır galibiyet yok<br />
&nbsp;
Kadıköy’de Galatasaray iyi bir istatistik yakaladı. Son olarak 2016’nın Kasım ayında Fenerbahçe mağlubiyeti yaşayan Galatasaray aradan geçen 4 yılda daha motive, daha üstün maçlar oynadı ve en azından beraberlikle sahadan ayrıldı. Adeta Galatasaray Kadıköy’de ‘büyü’ yapmış, maç kaybetmemeye başlamıştı.

Mesajı gelmişti
 

Mesajı gelmişti<br />
&nbsp;
14 Nisan 2019’daki derbide 20 yıllık büyü az daha bozuluyordu. Fenerbahçe kötü bir maç oynadığı karşılaşmada, tartışmalı kararlar maça damga vurmuş, maç berabere bitmişti. Acaba nerede hata yapılıyordu?
 

Fatih Hoca akıllı davrandı
 

Fatih Hoca akıllı davrandı<br />
&nbsp;
20 yıllık hasret 23 Şubat 2020’de sona erdi. Peki, nasıl geldi bu galibiyet? 3 puanı Fatih Terim’e yazmak lazım. Çünkü çok akıllı bir 11’le sahaya çıkmıştı. Tek eksikle, en büyük kozu Lemina’sız. Ancak Seri, Lemina’yı hiç aratmadı.
 

Gustavo’yu aradı
 

Gustavo&rsquo;yu aradı<br />
&nbsp;
Fenerbahçe neden yenildi? Cevap basit, kötü oynadı. Bunda da en büyük etki Gustavo’nun cezalı olmasıydı. Baskıyı Fenerbahçe orta sahası kaldıramadı. Tolgay’ın son maçlarda sahaya çıkmamış olması, Hasan Ali’nin de sakatlıktan dönmesi tam olarak fayda sağlayamamalarına neden oldu.
 

Çok şey değişir
 

&Ccedil;ok şey değişir<br />
&nbsp;
Fenerbahçe’de bu mağlubiyet çok şeyleri değiştirir. Kötü oynayan takımın cezası Ersun Yanal’a, kurulan kötü takımın suçu da Ali Koç’a yansır.

Galatasaray’ın aldığı galibiyet belki de Fatih Terim’in 9. şampiyonluğuna giden yolda büyük bir adım oldu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak