51. Bölge'yi istila etme amacıyla açılan Facebook sayfası kapatılmalı mıydı?

Facebook'ta, ABD'nin Hava Kuvvetleri'ne bağlı olan 51. Bölge'yi istila etmek amacıyla kurulan bir etkinlik sayfası vardı. Etkinliğin adı ve açıklaması her ne kadar geyik amaçlı olduğunu kanıtlasa da, ilginin beklenenden çok daha fazla olması yetkililerde tedirginlik yarattı. 2 milyonu aşan muhtemel katılımcı sayısı ve 51. Bölge'nin bulunduğu Nevada'da 15 bin kişilik bir buluşma ayarlanması, grubun sonu oldu.

51. Bölge'yi istila etme amacıyla açılan Facebook sayfası kapatılmalı mıydı?

51. Bölge merakı

51. Bölge merakı

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne ait olan 51. Bölge dünyanın en çok merak edilen yerlerinden biri. Yüksek güvenlikle korunması, tesisin, kocaman ve bomboş bir alanın içinde tek başına olması, uzaylı söylentileri gibi detaylar orayı merak edilir kılıyor.

Bilgisayar ve konsol oyunlarına konu olan, üzerine filmler, kitaplar ve komplo teorileri üretilen 51. Bölge, ezelden beri birçok insanın özel olarak ilgisini çekiyor.

Hassas bir konu

Hassas bir konu

Facebook'ta açılan '51. Bölge İstilası' etkinliği en başlarda şaka olarak başlasa da zamanla 51. Bölge meraklılarının ilgisini çekti. Bu bölge hakkında merak edilen o kadar fazla şey var ki, kafayı tamamen 51. Bölge'yle bozmuş insanlar olduğunu da görebilirsiniz.

Etkinliğin tamamen şaka amaçlı olduğu açık. Bu kadar ayan beyan olması, grup açıklamasında geçen "mermilerden hızlı koşabileceğini düşünen kişiler" ve "51. Bölge'yi istila edelim. Hepimizi birden durduramazlar" gibi eğlenceli açıklamalar da bunun kanıtı.
 

Yalnız katılımcı sayısının milyonlara ulaşması, ünlü kişilerin dahi 51. Bölge İstilası hakkında konuşması şaka da olsa yüksek güvenlikle korunan bu bölge için tehdit oluşturdu. Bilhassa 51. Bölge'ye yakın bazı konaklama yerlerindeki ani müşteri artışı, beraberinde birtakım önlemleri getirdi.

Yetkililerden müdahale

Yetkililerden müdahale

Konunun şaka olarak başlayıp ciddi bir buluşmaya dönmesi ve kafayı 51. Bölge'yle bozmuş insanların buluşmayı ciddiye alma ihtimali, yetkililerde önlem alma gerekliliği doğurdu.

ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri tarafından bölgeye yasa dışı yaklaşmaya çalışanların vazgeçirileceği uyarısı üstü kapalı bir gözdağıydı. Devlet organından gelen bu açıklamanın ardından ya daha üst merciilerin ya da tamamen Facebook'un kendi kararıyla grubun kapatılmasına neden oldu.

Şakayı kaldırmayan bazı durumlar var ve dozunda bırakmak gerekiyor. Özellikle de konu, şakanın hiç yeri olmayan devlet ve devletin güvenlik organlarıyla ilgiliyse...

Bu makaleye ifade bırak