80. ölüm yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıraları

10 Kasım 1938 günü hayata gözlerini yumarak tüm Türkiye'yi yasa boğan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, her yıl olduğu gibi bu yıl da ölüm yıl dönümünde hasret, özlem ve minnetle anılıyor. Daha önce belki de onlarca kez izlediğimiz gerçek görüntülerinden 10 tanesini 80. ölüm yıl dönümüne özel olarak tekrar bir araya getirdik.

80. ölüm yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıraları

1

Bu meşhur videoda Atatürk'ün ABD'li konuğuyla olan açıklamaları yer alıyor. Atatürk konuşurken konuğunun beden dilini ve Atatürk'ün her hareketinden etkilenip kendi duruşunu da değiştirdiğini görebiliyoruz.

2

Yıllar geçtikçe Atatürk'ün diğer devletlerin arşivlerinden çıkan görüntüleri ya da daha önce yeterince net olmayan kayıtlarının temizlenerek herkesin ulaşabileceği platformlara yüklenmesiyle beraber Ata'mızın konuşmalarına ve günlük görüntülerine ulaşma fırsatımız oldu. Duruşu, giyimi, ses tonu, seçtiği kelimeler, vücut dili gibi birçok özelliğini gözlemleyerek hiç göremediğimiz Atatürk'ü daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

3

Kurtuluş Savaşı döneminden, Cumhuriyet kurulduktan sonraki yıllardan ve Atatürk'ün çeşitli dönemlerinden kesitler içeren videoların sayısı kısıtlı. Bu nedenle ona olan özlemimizi ve merakımızı gidermek için elimizdeki birkaç görüntü ve ses kaydını ezberlercesine izleyip dinliyoruz.

4

Atatürk'ün özel günlerde ve davetlerdeki hareketlerini, misafirlerine olan yaklaşımını, giyimini ve vücut dilini gözlemlemek için harika görüntüler. Şimdiye dek filmlerde, dizilerde ve tiyatro oyunlarında Atatürk rolünü oynamış tüm oyuncular, hazırlık aşamasında tüm bu videoları ezberlemiştir. Asalet, nezaket ve vakurluk bir insana ancak bu kadar yaraşır.

5

"Atatürk, Cumhuriyet'in 12. yılında kendisi için hazırlanan ve kendisini anlatan sözlerin bulunduğu listeyi inceler. İçlerinde genellikle övgü ve methiyeler vardır: "Atatürk, bu milletin en yücesidir" ya da "Atatürk bizim en büyüğümüzdür" gibi. Atatürk ise içlerinden şu cümleyi seçer: 'Atatürk bizden biridir'."

Seçtiği tanıma uygun şekilde bu videoda Atatürk'ün en bizden hallerini görüyoruz. Manevi kızı Ülkü Adatepe'yle vakit geçirmesi, yüzme görüntüleri gibi.

6

Videoda Atatürk'ün yanında Türkiye'nin önde gelen edebiyatçıları Halide Edip Adıvar, Falih Rıfkı Atay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu bulunuyor. Özellikle Halide Edip'in tek başına olduğu görüntüler ve Atatürk'ün konuklarıyla olan tebessüm dolu muhabbet anları dikkat çekici.

7

Türk milletinin dönüm noktası olan Kurtuluş Savaşı'na ve Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının o dönemki hallerine ait görüntüleri içeriyor. Atatürk'ün bıyıklı olduğu döneme de şahit oluyoruz. Ona ait en ufak detay bile önem kazanıyor.

8

Atatürk için belgesel niteliğinde hazırlanmış ve son 24 saatini anlatan bu video ise hastalığının derecesini, doktor raporlarını ve çevresindeki gelişmeleri ele alıyor. Atatürk'ün hep istediği gibi onu ve fikirlerini idrak edebilmek için neler hissettiğini anlamak da büyük önem taşıyor.

9

Her 10 Kasım'da olduğu gibi bu 10 Kasım'da da saat 9'u 5 geçe sirenler çalacak. Türkiye'nin dört bir yanındaki insanlar ve yurt dışında yaşayan her Türk, saygıyla, özlemle Atatürk'ü anacak.

10

Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk, 1., 10, 50. 80., 100., 1000. ve daha nice ölüm yıl dönümlerinde anılacak. Ve değil unutmak, yokluğunun acısı bile hafiflemeyecek.

Bu makaleye ifade bırak