80'lere damga vuran teknolojiler

1980’li yıllar Türkiye’de ve dünyada birçok şeyin değiştiği bir dönemdi. Günümüz teknolojilerinin birçoğunun temeller o yıllarda atılmaya başlanmıştı. Bizler de 80’lere damga vuran teknolojilere Molatik olduk.

80'lere damga vuran teknolojiler

Gameboy

Gameboy
Bizde 90’ların başında bir virüs gibi yayılmıştı Gameboy’lar ancak asıl icat edildiği yıllar 80’lerdi. Özellikle Tetris oyunuyla tüm evlere girmeyi başardı. Ah o uzun çubuk yok mu o uzun çubuk…

VHS - Betamax

VHS - Betamax
80’lerin ve 90’ların en önemli rekabeti VHS ile Betamax arasında yaşandı. Günümüzde bir tıkla uzandığımız filmleri o dönemlerde bu iki kaset formatıyla izleyebiliyorduk. Hangisi daha iyi karar veremedik…

Walkman

Walkman
Günümüzde iPod ve türevlerinin işlevini yerine getiren bir aletti walkman, hatta atası sayılabilir. İstediğiniz kaseti istediğiniz yerde dinleme imkanı seviyordu walkman. Tek dezavantajı elinizdeki kaset kadar müzik dinleyebilmekti. Ne kadar çok kaset o kadar çok müzik.

Apple Macintosh

Apple Macintosh
Steve Jobs’ın en önemli icadıydı belki Apple Macintosh. Günümüz teknolojilerine giden yolda ilk adımdı. Günümüzde MAC teknolojisi Apple Macintosh’a dayanmaktadır.

Microsoft Windows

Microsoft Windows
Bilgisayarın icadından sonra asıl büyük icat Windows’un bulunuşu oldu. Dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden birine sahip olan Windows 80’lerde ortaya çıkmış, Paint, Kontrol Paneli ve Not Defteri’ni kullanabiliyordunuz sadece.

CD

CD
80’lerde ortaya çıkan CD teknolojisi bize 90’ların sonuna doğru geldi. Çıktığı dönem büyük boyutlu dosyalarımızı saklamamıza yardım ediyordu. Disketin yerini almış, çok daha işe yarayan bir icat olarak hayatımızdaki yerini almıştı. 2010’lu yıllardan itibaren ise git gide kaybolmaya yüz tuttu.

Commodore 64

Commodore 64
Bir nesli bilgisayar oyunlarıyla tanıştıran teknoloji Commodore 64’tü. O dönem oyun oynayan çocuklar daha sonraki yıllarda bilişim sektöründe adından söz ettiren isimler oldular.

IBM 5150

IBM 5150
Bilgisayar teknolojisinin evlere taşınmasını IBM 5150 sağlamıştı. Kısa sürede çok sevildi, çok tutuldu. Bunda dönemin şartlarında ‘uygun’ sayılan fiyatının da etkisi vardı haliyle.

Bonus: Kumandalı saat

Bonus: Kumandalı saat
Televizyon kumandası olarak da kullanılan bir saatti kendisi. Kumanda olmadığında kumanda niyetine kullanılıyordu. Tabii başka ortamlarda ‘troll’ olsun diye yapanlar da vardı.

 
Bu makaleye ifade bırak