90'ların unutulmaz çizgi filmleri

1990’lı yıllar Türkiye’de birçok yeniliğin görüldüğü dönemdi. Haliyle yepyeni çizgi filmler de o dönem bizimle buluştu. Birçok kategoride birçok çizgi filmi izledik. Haliyle bu nostaljik duruma Molatik olduk bizler de. Karşınızda 90’ların unutulmaz çizgi filmler.

90'ların unutulmaz çizgi filmleri

Taş Devri

Fred Çakmaktaş, ailesi ve arkadaşlarının Taş Devri’nde yaşadıklarını anlatan efsane seriydi. O dönem bile teknolojik araçları vardı. Arabaları ise ayakları sayesinde ilerliyordu. Sezai Aydın’ın Fred, Bülent Yıldıran’ın Barney Moloztaş seslendirmesi asıl bizleri etkileyen şey oldu.

Miraba Fred yıhyıhyıh….

Red Kit

Çizgi filmin asıl adı Lucky Luke (Şanslı Luke)’tü. Türkiye’de Red Kit olarak efsane haline geldi. Özellikle 90’larda severek izledik kendisini. Rin Tin Tin ve Düldül’ü de çok severdik.

Lucky Luke, Türkiye'de Red Kit isminin verilmesinin hikâyesi şöyle; Ferdi Sayışman'ın, daha sonra isim babası olacağı Red Kit ile tanışması 1954-56 arasında rastlıyor. "O zaman Lucky Luke'un maceraları Fransız Spirou dergisinde çıkıyordu. Burada da yayınlamaya karar verince, Türkçe ne isim koyalım, diye düşünmeye başladık. Bir arkadaşın çıkarmak istediği Red Rider (Kızıl Sürücü) diye bir dergi vardı. Ben de Bil Kit diye başka bir derginin kopyasını yapıyordum. Red kısmını Red Rider'dan Kit kısmını da Bil Kit'ten aldık, Red Kit oldu" şeklinde anlatmıştı.

I'm a poor lonesome cowboy…

Jetgiller

Taş Devri’nin tam tersi, teknolojik bir çağda geçiyordu. Uçan arabalar, her şeyin robotik olduğu bir çağda yaşıyorlardı. Onlar da hafızalarımızda yer aldı.

Pembe Panter

Pembe renkli bir panterin başına gelenler ve şapşal bir dedektifin peşinde olmasını anlatıyordu çizgi film. İşlerin içinden kolayca sıyrılıyordu kahramanımız. Müziği ile unutulmaz olmayı bildi.

Müfettiş Gadget

Zeki ancak bir o kadar da sakar bir dedektif olan Gadget’ın maceraları bizleri ekran başına bağlıyordu. Her işin altından da kolayca kalkıyordu. Bölümün sonunda da çocukları eğitici bilgiler verirdi.

Scooby Doo

Scooby Doo ve arkadaşlarının maceradan maceraya atıldığı, çakma hayaletlerle mücadele ettiği bir çizgi filmdi. Zamanla değişimler yaşadı ama ilk bölümlerin tadını hiç veremedi.

Ninja Kaplumbağalar

Dört kaplumbağa ve bir fare düşmanlara kök söktürüyordu. Kaplumbağalarımızın isimlerinin ünlü sanatçılar olması bizlere kültür de aşılıyordu. Pizza yemeleri ise ayrı bir meseleydi.

Sevimli Kahramanlar

Bugs Bunny, Daffy Duck, Karavana Sam, Tweety, Sylvester’ıyla hepimizin gönlünde ayrı yere sahiptir Loney Toons nam-ı diğer Sevimli Kahramanlar. Yekta Kopan’ın Sylvester, Serkan Altunorak’ın Bugs Bunny, Sungun Babacan’ın Daffy Duck’ı, erkek olmasına rağmen onu dişi bir kuş sanmamızı sağlayan Berrak Kuş’un Tweety’si aklımıza gelen ilk isimler oluyor.

Nabeeer caaanıııım!

Tom ve Jerry

Bir fare ve bir kedinin arasında yaşananlar bizleri ekran başına bağlıyordu. Kurnaz faremiz şapşal kedimizin elinden her defasında kurtuluyordu. Çocukken Jerry’yi tutarken büyüdükçe Tom’un tarafını tutanlar da az değil.

Temel Reis

Asıl adı Popeye olan ancak gemici olması nedeniyle Türkçeye Temel Reis olarak çevrilen ve hiç de yadırganmayan bir çizgi filmdi. Safinaz, Kaba Sakal ve diğer kahramanlarıyla unutulmaz oldu. Birçok çocuğun ıspanak sevmesini sağlayan isimdir.

Hayalet Avcıları

Bir grup hayalet avcısı şehirlerini hayaletlerden korumak için büyük uğraşlar veriyordu. Bir de atari oyunu yapmışlardı, hiç oynayamadım çünkü garip bir oyundu.

Şirinler

Minik mavilerin düşmanları Gargamel ile mücadelelerini anlatıyordu bize. Başta Şirin Baba ve diğer Şirinler’in nasıl işin içinden çıktığını bize gösteriyordu. Gözlüklü Şirin’in “Şirin Babaaaağğğ” diye bağırması hala kulaklarımızda.

Pokemon

Ah ah… İçimizde bir yaradır kendisi. Kendini Pikachu sanıp aşağı atlayan çocuk yüzünden yayından kaldırılmıştı Pokemon. Hepimizin favori Pokemon’u vardı.

X Men

Günümüzde birçok kişi onları filmlerden hatırlıyor ama asıl çıkışı çizgi filmiyle 90’larda yapmıştı X Men. Birbirinden cesur kahramanları ve özellikleriyle çizgi film dünyasına damga vurdular.

Voltran

Çeşitli robotların birleşerek Dünya’yı düşmanlardan kurtardığı bir seriydi. 80’lerde yayınlandıktan sonra 90’larda tekrar yayınlandı. “Voltran’ı oluşturmak” deyimini bizlere kazandırdı.

Heidi

İsviçre dağlarında dedesi, keçisi ve Peter ile yaşadığı tatlı mı tatlı hayat ile tanımıştık kırmızı yanaklı Heidi’yi. Günümüzde ise yeni versiyonları ekranlara geliyor.

Arı Maya

90’larda arılar hakkında bilgi edindiğimiz bir çizgi filmdi Arı Maya. Sonraki zamanlarda silgileri de yapıldı, ısırılarak tadına bakıldı birçok çocuk tarafından.

Vikingler

Günümüzde yeni versiyonu çekilen bir başka dizi de Vikingler. Viki, babası ve babasının tayfasının başlarına gelen ilginç işler karşımıza geliyordu. Viki zekasıyla işlerin içinde başarıyla çıkıyordu.

He-Man ve She-Ra

İki kardeşin ayrı ayrı yayınlanan çizgi filmiydi. İkisini bir arada vermek istedim. He-Man’in korkak kaplanı Titrek kılıcın gücüyle Cesur’a dönüşüyordu. She-Ra da en az abisi kadar cesur ve kahramandı. Onun da kanatlı atı vardı.

Disney'in Teneffüs Zili

Disney’in çok sevimli bir serisiydi. Bir ilkokulda yaşanan komik maceraları karşımıza getiriyordu. Her çocuğun başına gelebilecek olaylar hepimizi ekrana kilitliyordu.

Tsubasa

Futbola dair çizgi filmlerin bir numaralı örneği Tsubasa’dır. Bir maçın 4 5 bölüm sürmesi dışında çekilen efsanevi şutlar hayallerimizi süslüyordu. Japonya’da futbola ilgi Tsubasa sayesinde baya bir artmıştı.

Maske

Stanley Ipkiss’in bulduğu bir maske ile hayatının değişmesini konu edinen bir çizgi filmdi. Sihirli maskeyi takan Stanley Ipkiss süper kahramana dönüşüyordu. Hem şakacı hem de biraz gıcık bir karaktere bürünüyordu kendisi.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak