910 yıl önce Ay kayboldu mu?

Son günlerde ortaya atılan bir iddia sadece bilim camiasını değil dünyayı da karıştırdı. 910 yıl önce Ay’ın kaybolduğu yönündeki iddialar herkesi şaşırttı. Peki, gerçekten de Ay kayıp mı olmuştu? İşte cevabı...

910 yıl önce Ay kayboldu mu?

Kayıtlara dayanıyor
 

Kayıtlara dayanıyor<br />
&nbsp;
Herkesi şaşırtan Ay kayboldu iddiasının aslı Peterborough Günlükleri denilen bir belgeye dayanıyor. İddiaya göre 910 yıl önce, yani 1110 yılında Dünya’nın uydusu Ay gözle görülmüyordu, kaybolmuştu. Peki, bu olay nasıl gerçekleşti? Ay gerçekten kayıp mı oldu?
 

Üzerine çalıştılar
 

&Uuml;zerine &ccedil;alıştılar<br />
&nbsp;
İsmini vermeyen bir İngiliz tarihçi bu günlükleri incelemeye aldı. Olayı mercek altına alanlar bilim insanları olayı çözdüklerini söylediler.
 

Ay’ın kaybolması nasıl olmuştu?
 

Ay&rsquo;ın kaybolması nasıl olmuştu?<br />
&nbsp;
LiveScience de bu işin peşini bırakmadı ve bir haber yayınladı. Ay’ın kaybolmasının sebebi volkanik olaylar olarak duyurdular.

İşin içinde volkanlar varmış
 

İşin i&ccedil;inde volkanlar varmış<br />
&nbsp;
Araştırmalar neticesinde 1108 1110 yılları arası Avrupa ve Asya kıtalarında yoğun volkanik faaliyetler meydana geliyor. Haliyle atmosfere tonlarca volkanik partiküller salındı. Bu partiküller birleşip partikül bulutları oluşturdu.
 

Bulutlar kapatmış
 

Bulutlar kapatmış<br />
&nbsp;
Başka bir deyişle söz konusu volkanik gaz kütlesi yıldızlar görünmeye devam ederken Ay’ı yeryüzünden gözlemlenememesine neden olmuş olabilir.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak