Cilt bakımı 101: Mucizeler yaratan doğal bakım önerileri

Aziz Nesin, “Kapitalizm alabildiğine özgürlüktür, bol bol seçenektir, mesela çeşit çeşit şampuandan şampuan seçme özgürlüğüdür. Sadece şampuan kullanmama özgürlüğün yoktur” der. İşte artık cilt bakımı uygulamaları için de bunu söyleyebiliriz. Cilt tipimize uygun onlarca bakım ürününden kendimize uygun olanı seçme özgürlüğümüz var; ancak bunları kullanmama özgürlüğümüz yok. Çünkü hava-su kirl

Cilt bakımı 101: Mucizeler yaratan doğal bakım önerileri

Cilt bakımı 101: Mucizeler yaratan doğal bakım önerileri
Aziz Nesin, “Kapitalizm alabildiğine özgürlüktür, bol bol seçenektir, mesela çeşit çeşit şampuandan şampuan seçme özgürlüğüdür. Sadece şampuan kullanmama özgürlüğün yoktur” der. İşte artık cilt bakımı uygulamaları için de bunu söyleyebiliriz. Cilt tipimize uygun onlarca bakım ürününden kendimize uygun olanı seçme özgürlüğümüz var; ancak bunları kullanmama özgürlüğümüz yok. Çünkü hava-su kirliliği, stres, sağlıksız beslenme, hormonal değişimler gibi birçok etken cildimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Eh bir de malum, güzelleşmek yüzyıllardır hepimizin ortak tutkusu. İçinde bulunduğumuz iletişim çağı da bu arzumuzun körükleyicilerinden. Modern zamana ayak uydurmak ve iş dünyasında bakımlı olmak zorunluluğunun ötesinde, sosyal medyanın yaygınlaşması, fotoğraflarda daha iyi çıkma isteği gibi nedenler de bizlerin bakımımıza daha çok özen göstermesinde şüphesiz rol oynuyor.

Yani uzun lafın kısası, cilt bakımı günümüzde lüks değil, zorunlu bir ihtiyaç. Bu konuda eğer sen de bana hak veriyorsan, bahaneleri bir kenara bırakıp kağıdı kalemi kap! Sana evinde bulunabilecek malzemelerden oluşan ve hazırlaması oldukça kolay olan tarifler vereceğim. Böylece hem cilt bakımı ürünlerine vereceğin yüzlerce liralık masraftan kurtulacak, hem de cildini kimyasallardan uzak tutmuş olacaksın.

Ha ama unutma, etkisini görebilmek için düzenli uygulama yapman çok önemli. Tabii bir de alerjik reaksiyona karşı vücudunuzun küçük bir bölümünde test edin.

Hadi bakalım, hazırsan ‘Cilt Bakımı 101’ dersimize başlıyoruz!

1- Cildinizi maden suyu ile canlandırın

1- Cildinizi maden suyu ile canlandırın
Bir buz kalıbının içerisine maden suyunu koyarak dondurun. Donmuş maden suyu parçacıklarını her sabah cildinizde gezdirin. Böylece yorgun görünümü atıp anında canlı bir görünüme kavuşacaksınız. Aynı zamanda maden suyu gözeneklerin sıkılaşmasına, nem dengesinin düzenlenmesine ve cildinizin kirden arınmasına da yardımcı olur.

2- Gözeneklerinizi doğal bir tonik ile açın

2- Gözeneklerinizi doğal bir tonik ile açın
İki yemek kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı suyu karıştırın. Pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. Göz çevrenize getirmemeye özen gösterin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulama ile cildinizi kir ve yağdan arındırırken gözeneklerinizin de açılmasını sağlayacaksınız.
 

3- Doğal maske uygulamasıyla cildinizi neme doyurun
 

3- Doğal maske uygulamasıyla cildinizi neme doyurun<br />
&nbsp;
1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp yüzünüze uygulayın. 20 dakika yüzünüzde tutmamız yeterli. Daha sonra ılık suyla yıkayarak iyice temizleyin. Bal ve zeytinyağı en etkili doğal cilt nemlendiricileri. Limon ise cilt lekelerine karşı etkili ve aydınlık bir görünüm kazandırıyor. Eğer cildiniz aşırı kuruysa, limon suyu kullanmayın. Cildinizin daha çok kurumasına yol açabilir. 
 

4- Patates ile lekelerden kurtulun
 

4- Patates ile lekelerden kurtulun<br />
&nbsp;
Bir büyük boy patatesi iyice yıkayın. Daha sonra kabuklarını soyduğunuz patatesi ince ince rendeleyin. Rendelediğiniz patatesin suyunu bir kaba sıkın ve cildinize bu suyu yedirin. Ardından rendelenen patatesleri de yüzünüze yerleştirin. 30 dk kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde cildiniz parlak bir görünüm kazanır ve lekelerle beraber renk tonu farklılıklarından da kurtulmanıza yardımcı olur.
 

5- Doğal peeling uygulayarak pürüzsüz dudaklara kavuşun

5- Doğal peeling uygulayarak p&uuml;r&uuml;zs&uuml;z dudaklara kavuşun
1 çay kaşığı esmer şeker ve 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp dudaklarınıza parmağınız yardımıyla yavaşça ovarak sürün. Dilerseniz bir diş fırçasıyla da uygulama yapabillirsiniz. Bu peeling ölü derileri temizlemenize yardımcı olup dudaklarınızın pürüzsüz görünmesini sağlayacak.

Instagram: @duyguaksoyblog
Bu makaleye ifade bırak