Türk dizi tarihinin en güçlü 5 kadını

Aslında güçlü dediğime bakmayın. Hepsi öyle ya da böyle çöküşler yaşadı. Kimi düşüp yeniden ayağa kalktı… Kimi güçten, otoriteden ilmik ilmik kuşanmış demirden zırhını bir kenara bırakıp yenilgiyi kabul etti. 

Türk dizi tarihinde 5 sarsılmaz güçlü kadın

Türk dizi tarihinde 5 sarsılmaz güçlü kadın

Aslında sarsılmaz dediğime bakmayın. Elbette, hepsi öyle ya da böyle çöküşleri yaşadı. Kimisi düşüp yeniden ayağa kalktı… Kimisi güçten, otoriteden ilmik ilmik kuşanmış demirden zırhını bir kenara bırakıp yenilgiyi kabul etti.

Kimlerden mi bahsediyoruz? Günlük hayatımızda mutlaka eş dostla laf arasında, kahve sohbetlerinde kulaklarını çınlattığımız Türk dizi tarihindeki 5 sarsılmaz güçlü kadın karakterden.

1. Bihter Ziyagil

1. Bihter Ziyagil

Şüphesiz, Türk dizilerindeki güçlü kadın denince akla ilk gelen isimlerden biri. 

 

Ardına bakmadan, korkusuzca ateşe yürüyen ve o ateşte yanmayı daha en başta göze alan bir kadın. Aşktan kadın Bihter… 

 

Her ne kadar yenilgiyi kabul edip namluya basıp ateşlediği tek mermi ile hayatına son verse de, o bu listede yer almayı hak eden ve yıllar geçse de unutulmayacak bir isim. 

 

Ruhun şad olsun Bihter! 

2. Firdevs Yöreoğlu

2. Firdevs Yöreoğlu

Her darbede bir öncekinden daha da güçlü bir şekilde ayağa kalkan, tüm kadınların idolü!

 

“Hadi ya ordan! İşi gücü dalavere..” dediğinizi seziyorum. 

 

Kurnazlığı ve asaleti ile, dalaverenin de en asil olanını ortaya koyan bir kadındı o. Tamam belki biraz olsun paraya düşkündü ama olsundu… 

 

Gözlerinden çıkan güç parıltısı, karşısına dikilen herkesi yerle bir eder nitelikteydi. 

3. Ayşegül Umman

3. Ayşegül Umman

Depremler, doğal afetler barınıyordu onun kitabında… Kendisinin en sevdiği kelimeydi “biçare”. Bir o kadar da çetin. Aramızdan çaresiz bir şekilde ayrıldı.. 

 

Ve ayrılırken, kendi kitabının son sayfasına geldiğinde dahi gözlerinden akan her yaşta salt “aşk” ve Ayşegül’ün evreninde kocaman bir ağaç olarak mesken edinen “sevgi”si ile veda etti.

 

O sevgi, o aşk Ayşegül’deki en büyük güçtü. Tarihteki her unutulmaz karakter gibi onun da o gücünü bir gün mezara gömmesi gerekiyordu.

 

4. Yeşim Taşkıran

4. Yeşim Taşkıran

Sevdiği adam uğruna istisnasız her şeyi göze alan, malını mülkünü değil babasında göremediği sevgiyi emanet ettiği adama karşı beslediklerini kozu olarak kullanan bir kadın düşünün. 

 

“Kötü”, “acımasız” yaftaları ile baştan aşağı taşlansa da, avucunda beslediği ama asla karşılığını alamadığı aşkı ile kendisini suya hapsedenlerden oldu.

 

Kendisini suya hapseden bir kadın… Yeşim Taşkıran.

 

 

5. Ferhunde

5. Ferhunde

"Aile” dizileri denince anımsadığımız bir yapım Yaprak Dökümü. Şüphesiz her çarşamba televizyon karşısında “Ulan bu ailenin de çekmediği kalmadı be!” diyorduk ve bu serzerişlerde Ferhunde karakterinin parmağı büyüktü! 

 

Zaman zaman esen rüzgarın peşinden gitse de Ferhunde, evin direği Ali Rıza Bey’den sonra en sarsılmaz isimlerden biriydi.

***
Türk dizi tarihinin en güçlü kadın karakterlerini GROOP'ta tartışıyoruz. Sen de katıl!

Bu makaleye ifade bırak