ABD neden Corona'dan en çok etkilenen ülke?

ABD'de Corona virüsü vaka sayısı 189 bini geçti. Can kaybı da Çin'de açıklanan resmi rakamların çok çok üstünde. Başkan Donald Trump 'Bunun bir ölüm kalım meselesi' olduğunu ve önümüzdeki 2-3 haftanın ABD için çok sancılı olacağını iletti. Trump, ABD’de alınan tüm tedbirlere rağmen virüs yüzünden en az 100 bin kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtti. Peki tüm dünyayı kasıp kavuran Corona ABD'yi nasıl etkiledi ve etkileyecek?

ABD neden Corona'dan en çok etkilenen ülke?

ABD'de virüsten can kaybı sayısı sınırları aştı

ABD'de virüsten can kaybı sayısı sınırları aştı

ABD’de Corona virüse bağlı vaka sayıları hızla artıyor. Ülkedeki vaka sayısı 189 bin 510’a, yaşamını yitirenlerin sayısı da 4 bin 76'ya yükseldi. ABD'deki can kaybı sayısı böylece Çin'deki vaka sayısını geçmiş oldu.

“Herkes önümüzdeki zor günlere hazırlıklı olsun”

“Herkes önümüzdeki zor günlere hazırlıklı olsun”

Trump, önümüzdeki 30 günün ABD halkı için çok kritik olduğunu ve alınması gereken tüm önlemlere ısrarla uyulması gerektiğini iletti. Başkan Trump “Ulus olarak daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir sınavdan geçtiklerini” söyledi ve “Herkesin önümüzdeki zor günlere hazırlıklı olmasını istiyorum. Ülke olarak yaşadığımız en zor 2-3 haftalık süreçten biri olacak. Binlerce insanı kaybedeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sanırım Trump da olsan böyle bir açıklamayı yapmak zorunda olmak oldukça güç bir durumdur...

New York'ta neler oluyor?

New York'ta neler oluyor?

Corona virüsten en fazla etkilenen eyalet olan New York’ta durumlar giderek ağırlaşıyor. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Corona virüsü salgını nedeniyle dün 900 mahkumun serbest bırakıldığını açıkladı.

Başkan de Blasio, kentteki zorunlu ve acil olmayan tüm inşaatların durdurulduğunu söyledi. Central Park’ta kurulan geçici hastane açıldı. New York'ta mağaza vitrinleri yağmalamaya karşı tahta plakalarla kapatılıyor. Yani bunu da yapmazsın ya millet canının derdine düşmüş şöyle bir durumda fırsatçılık herkesin payına düşen en son şey olmalı. Ama insanoğlu işte... 
 

Tüm parklara geçici hastaneler kuruldu

Tüm parklara geçici hastaneler kuruldu

ABD’de Corona virüsü salgınının büyük bir hızla giderek yayılması ve can kaybı sayısının çok fazla artması karşısında yetkililer, sağlık sisteminden kaynaklanacak herhangi bir teknik aksaklığı önceden karşılamak amaçlı ülkenin birçok yerinde geçici hastaneler kuracağını belirtti.

Amerikan Ordusu Mühendisler Birliği Başkanı Korgeneral Todd Semonite, ABC News kanalına yaptığı açıklamada, yaklaşık 341 geçici hastane kurmak üzere oteller, yurtlar, kongre merkezleri ve büyük açık alanlara baktıklarını söyledi.
 

Corona salgınını görüştüler

Corona salgınını görüştüler

ABD Başkanı Donald Trump ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Corona virüs salgını başta olmak üzere birçok konu konuştu. Beyaz Saray’dan yayınlanan açıklamada, iki liderin ABD ve Türkiye’de virüse karşı yürütülen çabalar üzerinde konuştuğu, hem virüsü yok etmek hem de küresel ekonomiyi güçlendirmek için uluslarası boyutta verilen mücadelede de birlikte yakından çalışma kararı aldıkları belirtildi. Görüşmede kritik öneme sahip bazı bölgesel ve ikili meseleler de masaya yatırıldı. E hadi bakalım şimdi neler olacak...

Corona virüsün kaynağı Wuhan değil!

Corona virüsün kaynağı Wuhan değil!

ABD’li bilim insanlarının kısa bir süre önce Covid-19 hakkında yaptıkları bir araştırmanın sonuçları, bütün dünyada salgına neden olan yeni Corona virüsünün laboratuvarda oluşturulmadığını, virüsün doğal ortamda ve doğal yollarla ortaya çıktığını belirttiler.

Araştırmalara göre, Covid-19 virüsü ile yarasadan bulaştığı söylenen yeni Corona virüsü arasında yüzde 96’lık benzerlik var. Fakat birebir aynısı değil. Birçok insanın Covid-19’un kaynağının Wuhan kentindeki bir deniz ürünleri pazarı olduğunu düşünse de bilim insanları bunun bütünüyle bir yanılgı olduğunu düşünüyor.

Mobil morglar kurdular

Mobil morglar kurdular

En hızlı artışın görüldüğü New York, mevcut morg kapasitesini karşılayamayınca, New York şehir yönetimi, ek çadır ve mobil morglar ile mevcut kapasiteyi arttırma yoluna gitti. Baş Tıbbi Muayene Dairesi Kamu İşleri Ofisi Genel Müdürü Aja Worthy-Davis, yaptığı açıklamada, "Geçici morglar olmadan, şehir 800 ila 900 cenaze barındırabiliyordu, çadır ve soğutmalı kamyonlar ile birlikte kapasiteyi 3 bin 500 ila 3 bin 600'e kadar yükselttik" dedi. 

Rusya'dan ılımlı hamle

Rusya'dan ılımlı hamle

ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüs gelişmelerine dair bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Trump, “Söylemeliyim ki birçok ülke ile harika ilişkilerimiz var. Çin bize bazı yardımlar gönderdi bu da çok güzel. Rusya bir uçak dolusu malzeme, tıbbi ekipman gönderdi bu da harika bir şey” ifadelerini kullandı. Ayrıca Trump, diğer ülkelerin de ABD’ye 'çok şaşırdığı ve mutlu olduğu şeyler' gönderdiğini belirtti.

ABD'de dijital fırsat eşitsizliği

ABD'de dijital fırsat eşitsizliği

ABD'de eyaletler, Corona virüsü salgını nedeniyle okulların kapanmasından sonra uzaktan eğitim uygulamasına geçmeye başladı. Biliyorsunuz ki Türkiye eğitime ara verilmesinin ardından hızlıca bu sisteme geçmişti. Türkiye'de şu an uygulanan eğitim herkes için oldukça olumlu ilerliyor ve bu alandaki fırsat eşitliği, karar alınır alınmaz sağlanmıştı.

Eee napcan Amerika da olsan bir Türkiye değilsin sonuçta. Neyse neyse ABD'de uzaktan eğitim, hızlı internet erişimi olmayan öğrenciler için bazı zorluklar meydana gelmiş. ABD çapında yaklaşık üç milyon öğrenci, yüksek maliyet ve erişim güçlüğü nedeniyle hızlı internet hizmetinden mahrum kalmış.

İnternet erişiminden yoksun öğrencilerin çoğu 'koyu beyaz' ya da latin kökenli. Bu öğrenciler ayrıca büyük çoğunlukla dar gelirli ailelerin ya da eğitim düzeyi düşük anne babaların çocukları. Eyalet yönetimleri ve bölge eğitim müdürlükleri, internet hizmeti erişimi olmayan milyonlarca öğrencinin yaşıtlarıyla aynı eğitim fırsatından yararlanmasını sağlamak amacıyla zamana karşı yarışıyor.

Umuyoruz ki bu eşitlik bir an önce sağlanır ve bu süreçte sırf maddi yetersizliklerden dolayı kimse eğitim hakkından mahrum kalmamış olur.

Dost kötü günde belli olur

Dost kötü günde belli olur

Dikkatimi çeken bir şey var. Bu süreçte kanlı bıçaklı düşmanlar dost oldu. Tanımladığımız güç kavramları kifayetsiz kaldı... Sırf siyasi üstünlerinden sebep birbirinin yüzüne bakmayan ülkeler birbirinden uzanacak ele muhtaç olur oldu.

Yani siyaset bir süreliğine rafa kaldırıldı çünkü herkesin derdi 'insanlık' oldu. Yaşanan gelişmelere baktığımızda neredeyse bu virüsün çıkışına sevinir olduk ah bi de şu ölümler olmasa... Dost diyebildiklerimizle dost diye bildiklerimizin arasındaki farkları gördük. Gerçi Türkiye bu süreçte de mahallenin dışlanan çoğu gibiydi fakat biz her zaman kanayan yaralarımızı kendi kendimize silmeyi bildiğimizden çok da etkilenmedik. Benim sözüm kendini dünya gücü görenlere, onlar kendilerini iyi biliyor.

Diyeceğim şu ki dostlar "Her zaman derdimiz insanlık olmalı. Eğer derdimiz 'insanlık' olursa konuştuğumuz dil de ten renklerimiz de ortak olur. Farklılıklarımızla değil fikirlerimizle değerlendiriliriz..." Biliyoruz ki dünya bu derdinde üstesinden gelecektir. Asıl soru insanoğlu payına düşen dersi aldı mı almadı mı?

 

Bu makaleye ifade bırak