Adnan Çolak: Baltalı seri katil

Seri katil denince akla gelen yabancıların aksine ülkemizde de bu tip vakalar görülüyor. Onlardan birisi de Adnan Çolak. Baltasıyla işlediği cinayetler sonrası yaptıklarıyla adından söz ettiren Adnan Çolak’ın yaşadıklarına Molatik olduk. İşte Adnan Çolak’ın hayatı.

Adnan Çolak: Baltalı seri katil

Yine travma yine sorunlu çocukluk
 

Yine travma yine sorunlu &ccedil;ocukluk<br />
&nbsp;
Adnan Çolak çoğu seri katilin yaşadığı gibi sorunlu bir çocukluk geçirmiş. Kendi ifadesine göre 7-8 yaşlarında anne babasını birlikte olurken görmüş. Bu durum onun bilinç altında baya bir hasara sebep olmuş. 11 yaşına kadar da anne babasıyla uyumuş, işlediği cinayetleri bu duruma bağlıyor.
 

Tacize uğramış
 

Tacize uğramış<br />
&nbsp;
İfadelerinde başka dikkat çeken detay ise çocukluğunda amcasının oğlu, yani kuzeni tarafından tacize uğradığı iddiası. Haliyle yaşadıklarına bir darbe daha vurmuş bu durum.  Ayrıca menenjit geçiren Adnan Çolak alkol aldığında kendine hakim olamadığını söylemiş.
 

3 yıl sürecek seri cinayetler başladı
 

3 yıl s&uuml;recek seri cinayetler başladı<br />
&nbsp;
Takvimler 16 Ekim 1992’i gösterirken Adnan Çolak ilk cinayetini işlemeye başladı. Akşam saatlerinde Artvin'in Seyitler köyünde yaşayan Hüseyin ve Asiye Korkmaz çifti öldürüp, kızlarına da tecavüz edip öldürmüştü. Cinayetleri balta vasıtasıyla işlemişti. Baltalı katil böylelikle ortaya çıkmıştı.

Cinayetleri sürdü
 

Cinayetleri s&uuml;rd&uuml;<br />
&nbsp;
Aradan 1 yıl geçtikten sonra ilk cinayetin işlendiği noktanın birkaç kilometre uzağındaki köyde yine bir çift öldürülmüş, kadına tecavüz edilmişti. Yine cinayet aleti olarak baltayı kullanmıştı Adnan Çolak. Aradan 3 ay geçmiş, benzer bir cinayet Şavşat’ta işlenmişti. Artvin’de ‘Baltacı’ dehşeti kol geziyordu.
 

'Baltayı' taşa vurdu
 

&#39;Baltayı&#39; taşa vurdu<br />
&nbsp;
Baltalı katil cinayetlerine devam edip, dehşet saçmaya devam etti 3 yıl boyunca. Ancak son vakasında baltayı taşa vurdu. Artvin merkeze birkaç kilometre uzaklıktaki Salkımlı köyünde oturan 58 yaşındaki Hediye İpek’in boğazını tülbentle sıkılıp bayıltıldıktan sonra tecavüz etmişti. Sonra da öldü diye bırakıp olay yerinden kaçmıştı. Hediye İpek saldırıdan ağır yaralı kurtulmuştu.
 

İfadesi ile yakalandı
 

İfadesi ile yakalandı<br />
&nbsp;
Hediye İpek olay sırasında yaşadıklarını polise ince ayrıntısına kadar anlattı, Adnan Çolak’ı yakalattı. Kısa süre içerisinde de Adnan Çolak yakalandı. Adnan Çolak evliydi ve üç tane de çocuğu bulunuyordu. Çolak'ın evinde gece yarısına doğru arama başlatıldı. Evde, üçüncü kurbanın evinden alınmış telefon ve son olayda giyindiği giysiler bulundu.
 

Dehşete düşüren sözler
 

Dehşete d&uuml;ş&uuml;ren s&ouml;zler<br />
&nbsp;
Cinayetleri çocukken yaşadığı travmalara bağlayan Adnan Çolak neden yaşlıları hedef aldığını ise "Yaşlı insanları öldürüyorsam da bunlar zaten zamanlarını doldurmuşlar. Onlar bizim yerimize fazladan yaşıyorlar. Belki de bizim kısmetimizi yiyorlar. Hem kendimi tatmin ediyordum hem de onları öldürerek toplumu rahatlatıyordum..." diyerek kan dondurdu.
 

Cinayetlerde eldiven kullanmış
 

Cinayetlerde eldiven kullanmış<br />
&nbsp;
Uzun süre yakalanamamasını ise kullandığı eldivenlere bağladı. Parmak izi bırakmamak için cinayetleri işlerken eldiven taktığını söyledi. Arkadaşlarının da ona yardım ettiğini iddia etmiş mamafih söylediği kişilerin o tarihlerde askerde olduğu ortaya çıkmıştı.
 

2005’te salıverildi
 

2005&rsquo;te salıverildi<br />
&nbsp;
Yargılama beş yıl sürdü. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 yaşında cinayet işlemeye başlayan Adnan Çolak'ı tanıklar, teşhisler ve deliller ışığında altı kez idam, ikişer kere yirmi yıllık ağır hapis cezasına çarptırdı. Şartlı Salıverme Yasası kapsamında 28 Mayıs 2005 tarihinde serbest bırakıldı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak