'Ahlat Ağacı' setinde Nuri Bilge Ceylan, Bennu Yıldırımlar'a ne demek istedi?

Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, 'Ahlat Ağacı' filminin çekimleri sırasında oyuncu Bennu Yıldırımlar'a söylediği sözler sosyal medyada olay oldu. Nuri Bilge Ceylan'ın sözleri ve tarzı olumlu-olumsuz birçok tepki aldı. Nuri Bilge Ceylan tepki alan sözleriyle ne anlatmak istiyor? Tavrının arkasında yatan şey ne? Gelin Molatik olalım...

'Ahlat Ağacı' setinde Nuri Bilge Ceylan, Bennu Yıldırımlar'a ne demek istedi?

"Hayat öyle değil"

"Hayat öyle değil"

Nuri Bilge Ceylan, Bennu Yıldırımlar'a, 'Ahlat Ağacı' filminin çekimleri sırasında şunları söyledi: "Yani siz çok konsantre oluyorsunuz, olmayın! Okulda çok konsantre olmayı öğretiyorlar size. Konsantrasyon bozuyor zaten... Böyle odaklanıyorsunuz işe... Odaklanmayın, bırakın aksın o kendi kendine. Bak ben şimdi burada (ıslık çalıyor) yaptım. Hiç yeri değil gibi ama hayat öyle değil, zengin! Hayatta küçük küçük alakasız jestler mimikler var. Sizde onlar kalmıyor. Sırf gerekli şeyler kalıyor. O zaman da hayat kokusu olmuyor. Sırf rolün gerektirdiği mimikler ve jestlerden ibaret olmamalı hiçbir şey, hiçbir durum."

Neden tepki çekti?

Neden tepki çekti?

Konservatuar eğitiminden alaylı bir şekilde bahsetmesi, Bennu Yıldırımlar'a olan konuşma şekli çok fazla tepki çekti. Tepkisinin olması gerektiği gibi olduğunu söyleyenler de oldu, tutumunun yanlış olduğunu söyleyenler de...

"Okulda böyle şeyler öğretiyorlar size" cümlesini gereksiz bulanlar da. Fakat Nuri Bilge Ceylan bu sözleri neden söyledi? Davranışları ve tavrı bir amaç gütmüyor mu? Bu sözlerin arkasında hangi başarılar, deneyimler yatıyor?

Teori-pratik tartışması

Teori-pratik tartışması

"Okulda size böyle öğretiyorlar" cümlesi aslında hepimizin hayatında sık sık karşılaştığı bir cümle. Tecrübeyle sabit olduğu üzere, teoride öğretilen bazı şeyler pratikte sökmez. Teori bazen pratiğin içinde bulunduğu duruma ve zamana göre değiştirilebilir ya da yanlış olabilir. Örneğin konservatuarda rol yapmak öğretilebilir ama Ceylan'ın filminde rol yapmak yanlış olabilir. Nuri Bilge Ceylan'ın da demek istediği buydu sanırım. 

Peki Nuri Bilge Ceylan neden odaklamayın diyor? Hayatı çok iyi gözlemleyen Ceylan, odaklanıldığında hayattaki gibi, rollerde olan o küçük güzel detayları da kaçırdığımızı mı düşünüyor? Evet. Çünkü hayatın bir akışı var. Aslında insanların da... Hayatın içinde olan o insan akşını vermek için Ceylan'ın bütün bu sözleri. Dediği gibi odaklanmaya gerek yok, akmalı. Çünkü "Hayat öyle değil!"

Konservatuar eğitimi doğallığı bozuyor mu?

Konservatuar eğitimi doğallığı bozuyor mu?

Genelde oyuncu olmayan insanlarla film çekmeyi tercih eden ve muhteşem filmler ortaya koyan Nuri Bilge Ceylan'ın sözleri "Acaba konservatuar eğitimi oyunculardaki o doğallığı alıyor mu?" sorusunu akıllara getirmiyor değil.

'Ahlat Ağacı' filminden de yola çıkılacağı üzere, ‘hayatın içindenlik’i kusursuz bir şekilde veren Ceylan, çok da haksız sayılmaz bence. Çünkü aldığımız her eğitim bizi daha da mükemmel olana, hareketleri ve davranışları ölçülü yapmaya götürüyor. Çünkü hayat mükemmel değil ve her hareketi ve davranışı da ölçülü değil. Kısacası "Hayat zengin" arkadaşlar.

Tavrı doğru mu?

Tavrı doğru mu?

Nuri Bilge Ceylan'ın üslubunu rahatsız edici bulanlar olmuş. Peki sözleri ve tavrı ne kadar yanlış? Nuri Bilge Ceylan'ın oyunculardan istediği tek şey komik de olsa 'rol yapmamak'. Bennu Yıldırımlar'a da bunu demeye çalışıyor Ceylan. "Hayatın içinde gereksiz jestler ve mimikler var" derken rol yapma, rolünü o hayatın içindeki akışla oyna demek istiyor. Hayatın içinde de rol yapmıyor muyuz? Yapıyoruz. Ceylanın da gayesi bu aslında.

Oyuncu rolü değil, hayatta içindekini dışa vurmadığın zamanda yaptığın o rolü yap. “Hiç mi sevinmediğimiz bir habere sevinmiş gibi yapmıyoruz, yalandan jestler ve mimiklerimiz olmuyor mu?” demek istiyor bence Nuri Bilge Ceylan da. Filmi için çaba gösteriyor aslında. Her daim bir şeyler öğrenilebilecek bir meslek oyunculuk. Ne kadar usta bir oyuncu da olsa, Yıldırımlar’a “Bak böyle değil” diyerek; "Gel hep beraber güzel ve doğal bir şey koyalım ortaya" demek istiyor olabilir.

Ceylan'ın amacı ne?

Ceylan'ın amacı ne?

Ahlat Ağacı’nı izleyenler bilir. Ben hayatımda bu kadar doğal üç saatlik bir film izlemedim. Film o kadar hayatın içindendi ki... Gözlemler, tartışılan meseleler o kadar bizdendi ki... Sıkılmadım bile. Ceylan'ın yapmak istediği de bu bence filmlerinde. Hayatı sunmak. O görüp de üstünde durmadığımız, alışıla gelmişlikten yaptığımız bütün davranışları kamera önünde sunmak...

Bence bu yüzden Ceylan'ın sözleri, davranışları ve uyarıları. Ortaya doğallıkta gizlenen güzellikleri koymak için.

Sözlerin arkasındaki başarı

Sözlerin arkasındaki başarı

Belki Nuri Bilge Ceylan böyle yapmasa ortaya 'Ahlat Ağacı' ve nicesi gibi filmler çıkmayacaktı. Her davranışın, her sözün altında yatan bazı sebepler var. E herkesin bir tarzı, herkesin bir söyleyiş şekli yok mu?

Sonuçta her yiğidin bir yoğurt yiyiş tarzı var. Valla siz bu davranışları ve sözleri kibir olarak mı değerlendirirsiniz? Ego olarak mı yoksa? Bilemiyorum. Ben "Başarıya giden yolda doğru olan her şey kutsaldır” diyorum.

 

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak