Akıllı telefon öncesi telefonlar nasıl kullanılıyordu?

Başlık biraz garip gelmiş olabilir ancak akıllı telefonlardan önce de telefon kullanıyorduk. Bilmeyenler olabilir. O dönemde daha çok neler yapıyorduk hatırlayanlar var mı? Biz bu duruma biraz Molatik olduk ve eski telefon çağını araştırdık.

Akıllı telefon öncesi telefonlar nasıl kullanılıyordu?

SMS ile haberleşme

SMS ile haberleşme
2000’lerin ilk yarısından sonra telefon şirketleri çeşitli kampanyalar yaptı. Genelde gençlerin kullandığı bu kampanyalarda 3000, 5000, 10000 gibi mesajlaşma hakları veriliyordu, millet de çatır çatır mesajlaşıyordu. Hatta bu sınırı aşanlar bile vardı. Tabii ‘Hımm’, ‘Tamam’, ‘Ok’ şeklinde tripler atılınca bitmesi gayet normal. WahtsApp’ın bu kadar tutmasının sebebi de biraz SMS’in katkısı vardı.

Tuşlu telefonlar

Tuşlu telefonlar
Telefonların tuşları vardı. Evet, tuşları vardı. Şimdiki gibi üstünde tek tuş olunca bile ‘Böyle telefon mu olur!’ tavırları yoktu o zamanlar. Normal tuş takımı vardı ve her türlü işlem tuşlar vasıtasıyla yapılıyordu.

Telefondan kalın telefon kılıfları

Telefondan kalın telefon kılıfları
Her sene telefon değiştirme gibi bir durum yoktu. Sonuçta bu seneki telefon seneye de güncel bir halde kalıyordu. Bozulmasın, çizilmesin diye kılıfta dururdu telefonlar. Ama telefondan kalın kılıflardı bunlar.

Avuç içi kadar mutluluk

Avuç içi kadar mutluluk
Makineler oldukça küçüktü. Avuç içine sığacak kadar ufaklardı. Cepte taşıması keyifliydi, bir süre sonra unutuyordunuz cebinizde olduğunu. Çoğu kişi telefonla arandığında hissetmiyordu bile.

Çaldır bırak

Çaldır bırak
Mesaj hakkı bittiyse ya da o an mesaj atılamıyorsa çaldır kapat teknikleri vardı. Bu şekilde durum karşı tarafa iletilirdi. 1 kere çaldırırsa mesaj hakkım bitti, 2 kere çaldırırsa başka bir şey gibi…

Rengarenk telefon kapları

Rengarenk telefon kapları
Şimdilerde kılıfları rengarenk alıyoruz ama eskiden direkt telefonun kapları rengarenk oluyordu. Kaliteli ya da kalitesiz onlarca kabı telefonumuza monte ediyorduk. Keyifli anlar yaşıyorduk, farklılık oluyordu.

Polifonik sesler

Polifonik sesler
Şimdiki gibi çeşitli müzik camiaları yoktu tabii. Polifonik sesler sayesinde kendimize müzikler yapıyorduk. Zor zamanlardı…

Tarihin ilk 'özledim' mesajları

Tarihin ilk 'özledim' mesajları
MMS’in gelmesiyle hayatımıza ‘boydan görme’ modası da girmiş oldu. Gerçi biraz ‘pahalı’ bir servisti bu ama kullananlar da yok değildi. Kameraları telefonların çıkması ve MMS’in yayılmasıyla ‘özledim’ mesajları görsele dökülmeye başlandı.

Yaz; uyudun mu?

 
Bu makaleye ifade bırak