Anıl Piyancı ve Zeynep Bastık'ın 'Bırakman Doğru mu?'su neden doğru?

Türkçe rapin yükselen değerlerinden Anıl Piyancı ile Türkçe popun kıyıdan köşeden zirveye yükselen genç yeteneği Zeynep Bastık güçlerini birleştirmiş. Ve ortaya 'Bırakman Doğru mu?' gibi gayet 'doğru' bir şarkı çıkmış. Peki 'Bırakman Doğru mu?' neden doğru bir şarkı?

Anıl Piyancı ve Zeynep Bastık'ın 'Bırakman Doğru mu?'su neden doğru?

'Run This Town' beklentisindeydik

'Run This Town' beklentisindeydik

Jay-Z, Rihanna ve Kanye West'in 10 yıl önce söylediği 'Run This Town' şarkısı 2000'lerin sonuna damga vurmuştu. O gün bugündür Türkçe müzikte "Ya acaba şöyle pop ve rap karışımı bir şarkı yayınlansa nasıl olur?" gibi bir kafa içindeydik.

Dönem dönem bazı girişimler olsa da bir türlü dişimizin kovuğuna sığamamıştı bu şarkılar.

Müjdeyi verelim: 'Bırakman Doğru mu?', yıllardır beklediğimiz 'o şarkı' olmayı başarmış...

Rock dokunuşuyla daha da cool'laşmış

Rock dokunuşuyla daha da cool'laşmış

'Bırakman Doğru mu?' güzel bir ortaklığa ev sahipliği yapıyor. Türkçe rapin yükselen yıldızlarından Anıl Piyancı ile son dönemde Youtube'ta yayınladığı akustik performanslarıyla dikkat çeken Zeynep Bastık'ın ortak çalışması.


Rap ve pop oldukça şık bir şekilde bir araya gelmiş. Hafif rock sound'uyla beraber de cool bir hava elde edilmiş.

Ana akımdaki rap fobisi

Ana akımdaki rap fobisi

Pop müzikteki rap fobisi çok yakın döneme kadar devam ediyordu. Ana akım müzik kanallarında 'rap'siz bölümler yayınlandı yıllarca. Ana akımda rap ve pop işbirliklerinde 'rap' kısmı dahil edilmeden yayınlandı çoğunlukla.

Sadece müzik kanallarında değil aynı zamanda Türkçe pop ağırlıklı yayın yapan radyolarda da 'rap' kısımlarından mümkün mertebe uzak duruldu.

'Rap' kısımları atılarak yayınlanmışlardı

'Rap' kısımları atılarak yayınlanmışlardı

Örnekler verelim: Burcu Güneş'in 'Sahilden'ine Ceza, Nil Karaibrahimgil'in 'Peri'sine Ayben, Atiye'nin 'Güzelim'ine Sultana, Gökçe'nin '5 Kuruş'una Esin İris eşlik ediyordu.

Bu şarkıların 'orijinal' versiyonlarına Youtube sayesinde erişmek mümkün. Ancak yayınlandıkları dönemlerde şarkıların 'rap' kısımlarına yer verilmiyor, o kısımlar direkt pas geçiliyordu.

Rap müziğin ötelenmesi kanıksanmıştı

Rap müziğin ötelenmesi kanıksanmıştı

Pop bir şarkının içindeki rap'in atılması neredeyse 15 yıldır yapılan bir hareketti. İsim vermeye hiç gerek yok, çünkü ana akımda 'alternatif işler'e pek de yer vermeyen pek çok kanal/radyo bu davranışı sergiledi.

Popçular da haliyle 'rap' bölümlerinin kesildiğini görünce rap'ten ziyade rock işbirliğine yöneldiler.

Rap müziğin ana akımda klişe tabirle 'adam yerine konulmaması' hatta 'rapsizliğin' kanıksanması oldukça garip bir tabloydu.

Rap artık poptan bile daha pop!

Rap artık poptan bile daha pop!

Bu tablo artık değişiyor. En büyük nedeni de ana akım kanalların yarattığı bıkkınlık, teknolojinin değişmesi, artık dijital müzik platformları sayesinde 'dinleyici' odaklı bireyselliğe geçiş yapılması.

Şu anda 'klasik format'taki Top 20 listeleri kimsenin o kadar da umrunda değil. Dijitalde kim önde, ona bakılıyor.

Ve dijital, rap müziği kısıtlamıyor. Yani Pandora'nın kutusu çoktan açıldı bile! Yeraltına itilen rap müzik artık pop müzikten bile daha pop!

Teoride de pratikte de başarılı

Teoride de pratikte de başarılı

Tam da bu yüzden Zeynep Bastık ile Anıl Piyancı'nın son derece genç bir düete imza atmalarını kağıt üstünde heyecan verici bulmak lazım.

'Bırakman Doğru mu?'yu dinleyince ise sonucun da başarılı olduğunu görüyoruz. Rap ve pop, hafif bir rock sound'uyla adeta Rihanna & Jay-Z & Kanye West işbirliği 'Run This Town' tadı veriyor.

'Yetmez'in kardeşi gibi

'Yetmez'in kardeşi gibi

2014'te yayınlanan Atiye ve İskender Paydaş ortaklığı 'Yetmez'deki o serin yaz akşamı sound'unun kardeşi gibi 'Bırakman Doğru mu?'... 90'ların organik kasveti, 2000'lerin ambalajlı ciciliğiyle birleşmiş gibi.

Ne rap 'rap' gibi, ne pop 'pop' gibi... Güzel bir kombin doğmuş.

Rap'i rap gibi, pop'u da pop gibi yapanların sayısı çok. Ama ortaklıklarda, düetlerde, özel projelerde farklı tatlar ön plana çıkmalı.

'Trend'leşmeyi hak ediyor

'Trend'leşmeyi hak ediyor

'Bırakman Doğru mu?', iki yükselen yıldızın oldukça naif ve uzun vadede muhakkak keşfedilecek bir ortaklığı. Zeynep Bastık'ın da Anıl Piyancı'nın da müzik kariyerlerinde tatlı bir detay olarak kalacak hafızalarda.

Ama daha da önemlisi, popçuların rapçilerle hiç de suni olmayan, doğal, akıcı ortaklıklara imza atabilmesinin önünü açıyor bu şarkı.

Bu yüzden mütevazı takılsa da bence oldukça kaydadeğer, doğru ve önemli bir şarkı. Altının boşaltılması pahasına trendleşmeyi hak ediyor kesinlikle...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak