Annesi hayatta olmayanlar Anneler Günü'nde ne yapabilir?

Anneler Günü bazılarımız için neşeli, bazılarımız için ise hüzünlü bir gün. Peki annesi hayatta olmayanlar bu özel günde neler yapabilir? Sizler için annesi hayatta olmayanlar için Anneler Günü'nde yapılabilecekler listesi hazırladık...

Annesi hayatta olmayanlar Anneler Günü'nde ne yapabilir?

Cennet onların ayakları altında...

Cennet onların ayakları altında...

Üzerinden yıllar geçse de dinmeyecek bir acı sizi küçük yaşta bulmuş olabilir. Bu özel günü onunla geçirmek yerine etrafınızı saran etkinliklerden ve kampanyalardan uzak durmaya çalışmak canınızı sıkabilir. Zaman ve sabırla biraz olsun hafifleyecek bu yaranızı elbette saramayız, fakat sizi bu özel günde rahatlatacak birkaç küçük önerimiz var.

Favori yemeğini pişirin

Favori yemeğini pişirin

Tıpkı o eski günlerdeki gibi... Hazır karantina dönemindeyken geçin tezgahın başına ve başlayın hünerlerinizi konuşturmaya… Yemek yapmak ruhunuzu rahatlatırken çocuklarınıza aktaracağınız tariflerle de nesiller boyu sürecek bir aile geleneğini başlatmış olabilirsiniz.

Eski örtülerini değerlendirin

Eski örtülerini değerlendirin

Anneniz hayattayken kullandığı örtülerden ya da kıyafetlerinden yastık kılıfı, fular ya da battaniye yapabilirsiniz. Böylece onun değerli eşyaları da dolabın derinliklerinde değil; evinizin başköşesinde ya da yanınızda olacak.

Sevdiği çiçekleri ekin

Sevdiği çiçekleri ekin

Bahar havasının yaşandığı bu dönemde ektiğiniz tohumlar anneniz için yeşersin. Mutfakta duracak minik bir saksı ya da büyük bahçenizde bir köşe... Renkli çiçeklerin büyüdüğünü görmek, sizin de kalbinizi ısıtacak.

Özel bir albüm hazırlayın

Özel bir albüm hazırlayın

Unutmayın, gitmiş olması, onun anneniz olduğu gerçeğini değiştirmez. Belki de dağılmış fotoğrafları bir araya getirmenin zamanı gelmiştir. Bu konuda yetenekliyseniz bir video da hazırlayabilirsiniz. Sosyal medyada paylaşılacak ya da anılarda kalacak güzel hatıralar onun da ruhuna değecektir. Unutmayın, anne yüreği hisseder.

Ona özel köşe ayırın

Ona özel köşe ayırın

Albüme alternatif olarak verilen bu seçenekte kutularda ya da çekmecelerde kalan annenizin sevdiği kitaplarını, aksesuarlarını ve hatta parfümlerini bir arada tutabilirsiniz. Bu özel köşeyi ya da tek bir rafı odanızda veya salonunuzda sergileyebilirsiniz.

Mesajınızı gönderin

Mesajınızı gönderin

O yokken yaşadığınız başarılarınız, hayal kırıklıklarınız ya da gördüğünüz rüyalar... Tüm bunlarla birlikte kalbinizden geçenleri kağıda dökmeye ne dersiniz? Kimse görmesin istiyorsanız, minik notlarınızı denize atabilir; uçan bir balonla bulutlara gönderebilirseniz. Tam tersine albümünüze eklemek de ayrı bir seçenek…

Onun adına bağışta bulunun

Onun adına bağışta bulunun

Bu seçenek belki de içinizi en ferahlatacak önerilerden biri… Hiç tanımadığınız ihtiyaç sahibi insanlara ya da belki de sevimli dostlarımıza destek olurken onların mutluluğunda annenizin de payının olması size huzur verecektir.

Bu öneriyi yalnızca maddi düşünmeyin zira bir çocuğa sevginizi, bir yaşlıya vefanızı gösterebilir, bir dostunuzun derdini dinleyebilir ya da sokaktaki bir canın başını okşayabilirsiniz. Önemli olan, o huzuru hissetmeniz.

Bu dünyadan gelmiş geçmiş tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun!

 

eda.unsun@milliyet.com.tr

instagram.com/unsun_eda/

 

Bu makaleye ifade bırak