Antik Mısır'ın sıra dışı gizemleri

Tarihin en çok merak edilen halklarından birsi de Antik Mısırlılar ve kültürüdür. Birçok buluşa imza atan Antik Mısır kültürünün yaşamlarındaki gizemleri öğrendikçe şaşırıyoruz. Molatik’te bu defa Antik Mısır’a odaklandık. Gelin bakalım sıra dışı neler yaşamış Antik Mısırlılar…

Antik Mısır'ın sıra dışı gizemleri

Aile içi evlilik çoğunlukta
 

Aile i&ccedil;i evlilik &ccedil;oğunlukta<br />
&nbsp;
Aileden birinin tahta çıkması ve kraliyet ailesinin dışarı gitmemesi için Mısır kraliyet ailesinde aile içi evlilik yaygındı. Firavunlar genelde kız kardeşleri ve bazen kız yeğenleri ile evleniyorlardı. Engelleri aile bireyleri ve engelli hükümdarlar görülebiliyordu. Tutankhamun örneklerden birisi.
 

Kadın erkek eşit
 

Kadın erkek eşit<br />
&nbsp;
Antik Mısır kültüründe kadınlar ve erkekler aynı eşit haklara sahiptiler. Mal sahibi olabilir, miras devredebilirlerdi. Ayrıca evlenecekleri kişileri kendileri seçebilir, boşanmaya karar verebilirlerdi.
 

Temizlik çok önemli
 

Temizlik &ccedil;ok &ouml;nemli<br />
&nbsp;
Antik Mısırlılar her gün duş alan insanlardı. Yüksek makamlardaki insanlar evlerinde, fakirler de Nil Nehri’ne girip duş alıyorlardı. Sabun yerine de natron isminde özel bir tuz kullanıyorlardı.
 

Piramitleri köleler yapmadı
 

Piramitleri k&ouml;leler yapmadı<br />
&nbsp;
Birçok insan piramitleri yapanların köleler olduğunu sanıyor ancak ücretli işçiler tarafından yapıldı. Nereden biliyorsunuz diyecek olursanız, piramitlerin yakınındaki cesetler incelendiğinde bu kişilerin güç gerektiren işlerde çalıştığı ve piramitlerin yakınına gömüldüğü görülmüş. Piramitlerin yakınına gömülenler saygı görenler insanlardır Mısır kültüründe.
 

Çok gezmiyorlardı
 

&Ccedil;ok gezmiyorlardı<br />
&nbsp;
Cimrilikten değildi bu durum, tamamen korkudan mütevellitti. Nil vadisine gömüldükleri takdirde tekrar dirileceklerine inana Antik Mısırlılar eğer başka bir ülkede ölürlerse bu ayrıcalıktan mahrum kalacaklarını düşünüyorlardı.

Bayramlarda et yiyorlar
 

Bayramlarda et yiyorlar<br />
&nbsp;
Hayır, fakirlikten değil. Havanın sıcak olması ve buzdolabının olmaması nedeniyle etler hızlı bozuluyordu. Haliyle et de kısıtlı zamanlarda yeniyordu. Bu zamanlarda genelde özel günler ya da bayramlar oluyordu. Genelde meyve ve sebze yiyorlardı.
 

Kafalarını kazıyorlardı
 

Kafalarını kazıyorlardı<br />
&nbsp;
Kadın veya erkek fark etmeksizin kafalarını kazıtıyorlardı. Sıcak hava haliyle. Güneşten korunmak için de insan saçından, at kuyruğundan ya da altından yapılmış peruklar kullanılıyordu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak