Arne Cheyenne Johnson: Suçu şeytana atan adam

Filmlere ve kitaplara konu olan bir dava: Arne Cheyenne Johnson. Bir döneme damga vurmuş, herkesi şaşırtmış bu davanın arkasında ne yatıyor? Ev sahibini öldürdükten sonra Şeytan'ın yaptığını söyleyen Arne Cheyenne Johnson davası nasıl sonuçlandı? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Arne Cheyenne Johnson: Suçu şeytana atan adam

"Şeytan yaptı"

"Şeytan yaptı"

16 Şubat 1981... Arne Cheyenne Johnson, ev sahibi Alan Bono'yu ölümcül bir şekilde bıçaklıyor. Basit bir cinayet olabilecekken Arne Cheyenne Johnson'ın yaptığı savunmayla herkesi şaşkına çeviren bir dava oluyor. Savunma şu şekilde: "Şeytan yaptı."

40 yaşındaki ev sahibini öldürdü

40 yaşındaki ev sahibini öldürdü

Alan Bono cinayeti başlangıçta gayet açık bir dava olarak görünüyordu. Polis, 40 yaşındaki ev sahibinin ateşli bir tartışma sırasında kiracısı Arne Chyenne Johnson tarafından öldürüldüğünün herkes farkındaydı.

Şeytan istedi

Şeytan istedi

Ancak bu dava öyle kolay kapanmadı. Johnson tutuklandıktan sonra akılalmaz ama aynı zamanda çok da zekice bir açıklamada bulundu. Şeytan ondan bunu yapmasını istemişti. Bizdeki "Şeytana uydum, pişmanım" sözünü andırıyor ama tabii ki meselele "He he" deyip bu kadar kolay kapatılmıyor. 

'Şeytanın yönlendirmesi'

'Şeytanın yönlendirmesi'

İki paranormal müfettiş ve 19 yaşındaki bir avukat, müvekkilinin 'şeytanın yönlendirmesi' iddiasını Bono cinayetine karşı potansiyel bir savunma olarak sundular. Hatta bu davada Johnson'ın avukatı Martin Minnella "Mahkeme, Tanrı’nın varlığıyla ilgileniyor, artık Şeytan’ın varlığıyla uğraşmak zorunda kalacaklar" ifadesini de kullanmış. Nedense aklıma Tanrı'ya dava açıp kazanan adam geldi. Dünyada böyle garip şeyler oluyor neyse gelelim konumuza.

Mahkemede ilk defa

Mahkemede ilk defa

Bu savunmayı tarihe geçiren şeylerden biri de ABD mahkemesinde ilk defa kullanılmış olması. 40 yıl geçmesine rağmen Johnson'ın davası hâlâ tartışmalı ve bir ton spekülasyonlarla dolu. Birçok filme de ilham kaynağı oldu bu konu. Hatta çıkacak olan 'Korku Seansı 3' filminin konusu da bu dava.

Şeytani ele geçirme

Şeytani ele geçirme

Johnson'ın avukatı Martin Minnella, dava boyunca şeytani ele geçirme nedeniyle suçsuzluk iddiasında büyük çaba sarf etti. Hatta şeytan çıkarma işlemine katıldığı iddia edilen rahipleri, tartışmalı tören hakkında konuşmaya ikna ederek mahkemeye çıkarmayı planladı.
 

Kanıtlanamaz

Kanıtlanamaz

Duruşma boyunca, Minnella ve Warren çifti, onları katilin savunucuları olarak gören meslektaşları tarafından sık sık alay konusu oldu. Yargıç Robert Callahan sonunda Minnella'nın savunmasını reddetti. Yargıç Callahan, bu savunmanın kanıtlanamayacağını ve bu konudaki herhangi bir açıklamanın bilim dışı ve dolayısıyla konu dışı olduğunu savundu.

Papazların iş birliği kabul edilmedi

Papazların iş birliği kabul edilmedi

Üç şeytan çıkarma sırasında dört papazın işbirliği hiçbir zaman doğrulanmadı, ancak Bridgeport Piskoposluğu bu papazların zor zamanlarda David Gatzel’e yardım etmeye çalıştıklarını itiraf etti. Aynı zamanda, ilgili papaza konuyu alenen tartışmama talimatı verildi.

Kan, yırtık ve gözyaşı yok

 Kan, yırtık ve gözyaşı yok

Piskoposluk sözcüsü Papaz Nicolas Grico, "Kilisede kimse krizden şu ya da bu şekilde bahsetmedi ve konuşmayı reddediyoruz" dedi. Ancak Johnson’ın avukatının Bono'nun kıyafetlerini incelemesine izin verildi. Avukat Minnella, maktul üzerinde hiçbir kan, yırtık veya gözyaşı olmadığını, bunun şeytani bir eylem iddiası olduğunu savundu. Ancak mahkemede kimse ikna edilemedi.

10 ila 20 yıl

10 ila 20 yıl

Bu nedenle, Johnson’ın hukuk ekibi bir öz savunma talebi seçti. Sonunda, Johnson 24 Kasım 1981’de birinci derece cinayetten suçlu bulundu ve 10 ila 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 

Fazilet.Senol@milliyet.com
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

Bu makaleye ifade bırak