Atiye dizisi ikinci sezonu hak ediyor mu?

Atiye dizisi 2019'un son günlerinde yayınlansa da asıl patlamayı 2020 başında yaptı. Peki Atiye dizisi neden bu kadar konuşuluyor? Atiye dizisi ikinci sezonu hak ediyor mu?

Atiye dizisi ikinci sezonu hak ediyor mu?

Oyuncusu kadrosu bombastik

Oyuncusu kadrosu bombastik

Günlerdir herkes Atiye'yi konuşuyor. Neden? Göbeklitepe'den Nemrut'a mistik bir konuya sahip olduğu için. Ya da oyuncu kadrosu inanılmaz bombastik olduğu için. Beren Saat, Mehmet Günsür, Başak Köklükaya, Civan Canova, Tim Seyfi, Meral Çetinkaya...

Sembolle karşılaşana dek

Sembolle karşılaşana dek

Hal böyle olunca Atiye dizisine Molatik olmamak elde değildi. Oluyoruz efen'im. İlk olarak dizinin konusundan bahsedelim: Atiye, ailesi ve sevgilisiyle İstanbul'da mutlu bir hayat yaşıyor. Ama bu durum, Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarında bir sembolle karşılaşana kadar devam ediyor. Ondan sonra Atiye karakterimiz kendini bir maceranın içinde buluyor.

Soluksuz izliyorsunuz

Soluksuz izliyorsunuz

Göbeklitepe'den Nemrut'a oldukça gizemli, fantastik bir dünyayla karşılaşıyoruz. Peki dizinin artıları ve eksileri neler? Öncelikle artılardan bahsedelim. Atiye, soluksuz izleyebileceğiniz bir dizi. Dizinin ilk sezonunu peş peşe, soluk soluğa izliyorsunuz.

Korkularla yüzleşmek, 'iyi'de kalmak

Korkularla yüzleşmek, 'iyi'de kalmak

Fantastik öğeler barındırsa da dizide anlatılmak istenen manevi mesajlar var. Dizi, Şengül Boybaş'ın 'Dünyanın Uyanışı' kitabından uyarlanmış. Yazarın söylediğine göre Atiye karakteri bir mesaj taşıyıcı. Maddiyatın içinde hapsolmuş günümüz dünyasında korkularıyla yüzleşmeyi, iyide kalmayı sembolize ediyor.

Beren Saat'in performansı sınıfı geçiyor

Beren Saat'in performansı sınıfı geçiyor

Oyunculuklar oldukça başarılı dizide. Özellikle Meral Çetinkaya, Melisa Şenolsun ve Civan Canova döktürüyor. Beren Saat'in oyunculuğu olağanüstü olmasa da yine de başarılı diyebiliriz. Mehmet Günsür'ün performansını ise arkeolog olarak biraz eğreti bulduğumu söylemem gerekiyor. Dizideki diyaloglar ise eleştirilerin aksine gayet doğal açıkçası.

Göbeklitepe'yi sadece tanıtıyor

Göbeklitepe'yi sadece tanıtıyor

Atiye, Göbeklitepe'deki gizem ve büyüleyiciliği bütün dünyaya fantastik bir hikâye ile anlatmak konusunda üzerine düşeni yerine getiriyor. Ancak eksik olduğu kısımlar da var. Çünkü dizi, Göbeklitepe'yi merkeze alıyor gibi gözükse de aslında pek de almıyor. Göbeklitepe'den manevi bir mesaj seçiyor kendine, gerisini heyecan verici bir hikâyeye teslim ediyor.

Daha derinden anlatmalıydı

Daha derinden anlatmalıydı

Dizinin en önemli olumsuz tarafı Göbeklitepe'deki büyüyü ana hikâye içinde yeterince derinden ele alamaması. Herkese hitap edebilen, popüler bir iş yapma kaygısıyla Göbeklitepe biraz fazla fon olarak kalmış ne yazık ki.

Fark edilmesi güzel ama...

Fark edilmesi güzel ama...

Evet, dünya bu diziyle Göbeklitepe'yi daha çok fark edecek belki. Dizideki manevi mesajlar da keza oldukça silkeleyici, insanı kendine getirici. Fakat böylesine iddialı bir Göbeklitepe seçiminin az biraz daha az fantastik öğeler taşımasını diledim bir izleyici olarak.

İkinci sezonda gizemi açması şart

İkinci sezonda gizemi açması şart

Atiye, ilk sezon itibariyle dikkat çekici bir yapım olmayı başardı. Hakan: Muhafız'la mukayese edilemeyecek kadar başarılı. Ancak izleyicilere çok daha fazla şey vaat ediyor. Bu vaadi de ikinci bir sezonla mutlaka bizlere ilk sezonu gölgede bırakacak derinlikte anlatması gerekiyor. Şu haliyle heyecan verici bir ilk sezon izledik. İkinci bir sezon ile bu gizemi daha da açması şart.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak