Avrupa sel felaketini tartışıyor: Şimdi ne olacak?

Son günlerde Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve İsviçre'de büyük sel felaketleri yaşanıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yüzlerce kişiye ulaşımın imkânsız hale geldiği Avrupa'da neler oldu ve neler oluyor, sizler için derledik...

Avrupa sel felaketini tartışıyor: Şimdi ne olacak?

Almanya

Almanya

Avrupa'nın genelinde, son yılların en büyük sel felaketi yaşandı. Bir noktadan sonra önlenemez bir hale gelen sel felaketi can kayıplarına yol açtı. Almanya'nın batısında bulunan Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağış sebebiyle oluşan sel ve su baskınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 150'ye yaklaştı. Yaklaşık 700 kişinin yaralandığı sel felaketinde 1300 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Tedbir amaçlı tahliye için Alman ordusuna ait kamyonların kullanımı da devreye sokuldu. Öte yandan yüzlerce asker ve 2 bin 500 arama kurtarma görevlisinin de Almanya'da çalışmalar için polise yardım ettiği bilgisi verildi.

Belçika

Belçika

Yalnızca birkaç gün içinde büyük bir felaketle baş başa kalan Avrupa ülkeleri arasında Belçika da yer aldı. Almanya'dan sonra en çok etkilenen ülkelerden biri olan Belçika'da ordu da arama kurtarma ekiplerine yardım için kurtarma çalışmalarına dahil oldu. Belçika'nın Liège ve Namur kentlerinde yaşayan sakinlere evlerini tahliye etmeleri gerektiğinin çağrısı yapıldı. Maas Mechelen kentinde ise 3 köyün su baskını tehdidi nedeniyle boşaltıldığı bilgisi verildi. Tüm çalışmalara rağmen sağanak yağış devam ettiğinden Belçika'da arama kurtarma çalışmaları henüz hız kazanamadı.

Hollanda

Hollanda

Almanya ve Belçika'dan sonra Hollanda'da da durum hiç iyi değil. Mevcut deniz seviyesi konumu ile her zaman ciddi bir tehdit altında olan Hollanda'da ciddi bir sel felaketi yaşandı. Hollanda'nın Maastricht kentinde kırmızı alarm verildi. Yaklaşık 10 bin kişi evlerini terk edip güvenli bölgelere gitti. Belçika sınırına yakın bölgelerde ise hala sel ve su taşkınları yaşanmaya devam ediyor. Hollanda'da henüz resmi can kaybı sayısı hakkında bilgi verilmedi.

İsviçre

İsviçre

İsviçre'nin orta bölgesi ve kuzeyi sellerle, taşkınlarla boğuşmaya devam ediyor. İsviçre'de de birçok bölgede nehirler taştı. Hatta Lozan'da Pegel Nehri'nin taşmasına sadece 4 cm kaldı. Yağışlar azalarak devam etse de ciddi derecede maddi hasar mevcut. Yağışlara bağlı olarak gelişen fırtına ise İsviçre'de ciddi derecede hissedildi. İsviçre'de Zürich Havalimanı ve yakınındaki Ruemlang ağaçlar devrildi. Havalimanında ise bir depo yıkıldı. Restoran olarak kullanılan eski bir helikopterin de fırtınaya bağlı olarak devrildiği bilgisi verildi.
 

Olağanüstü hal bir süre daha devam edecek

Olağanüstü hal bir süre daha devam edecek

Sel felaketinin yaşanmasının ardından sağanak yağışın hâlâ devam ettiği bölgelerde yetkililerin endişeleri sürüyor. Bu endişeler nedeniyle Almanya, İsviçre, Hollanda ve Belçika'da olağanüstü halin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Felaket fırsatçıları!

Felaket fırsatçıları!

Elbette her zaman olduğu gibi bu felaketi de fırsata çevirmek isteyenler oldu. Özellikle Almanya’daki bir polis sözcüsünün açıklamalarına göre, Kuzey Ren-Vestfalya’da selin en fazla etkilediği Eschweiler ve Stolberg şehirlerinde dükkanları yağmalama girişiminde bulunan 5 kişinin göz altına alındığı bilgisi verildi. İnsan bu açıklamayı duyunca "Bu kadar da olmaz!" demeden edemiyor. Benzer yağmalama girişimlerinin artmasıyla yüzlerce polisin iş yerlerini ve evleri korumak için görevlendirildiği bilgisi verildi. 

"İklim değişikliğiyle mücadelede acele etmeliyiz"

"İklim değişikliğiyle mücadelede acele etmeliyiz"

Almanya'da yaşanan felaketlerin ardından sel felaketi yaşanan bölgeleri ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Korkunç, Almanca dilinde bu yıkımı tarif edecek bir kelime yok. İklim değişikliğiyle mücadele konusunda çok daha hızlı davranmalıyız. Avrupa Birliği'nin şu an bunun için çalıştığına inanıyorum. Bu yüzyılın ortasında karbonsuz ilk kıta olacak olmamız önemli. Almamız gereken ikinci ders ise buna adapte olmaya çok ama çok fazla dikkat etmeliyiz" diye bir açıklama yaptı.

Merkel'in yaptığı bu açıklamanın çok doğru bir noktaya değindiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz haftalarda ABD, Kanada ve Finlandiya'da yaşanan felaketlerin ardından kısa bir süre sonra Avrupa'da yaşanan sel felaketleri, aşırı ısınan hava, tam da büyük bir iklim krizinin habercisi... Bu yüzden yetkililer yaşanan bu felaketleri dikkate almalı vatandaşlara ise düşen görevlerin neler olduğunu söylememize gerek yoktur diye düşünüyorum... 

 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com

 

Bu makaleye ifade bırak