Bayrampaşa'dan NBA'e potaların efsane yolculuğu: Hidayet Türkoğlu

Çocukken spor yaparken hepimizin kahramanı olmuştur. Futbol oynarken kimi Hagi, kimi Alex kimi Sergen olmuştur. Basketbol oynarken ise birçok kahraman vardı futbol gibi. Smaç basınca Michael Jordan olanımız da vardı, üçlük atınca “Kobe Bryaaaaant” diye bağıranımız da… Ancak 2000’lerden itibaren Türk kahramanlarımız da olmaya başladı. İşte onlardan birisi de Hidayet Türkoğlu’ydu.

Bayrampaşa'dan NBA'e potaların efsane yolculuğu: Hidayet Türkoğlu

Hikayesi Bayrampaşa’da başladı
 

<strong>Hikayesi Bayrampaşa&rsquo;da başladı</strong><br />
&nbsp;
Takvimler 19 Mart 1979’u gösterirken Boşnak göçmeni ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi Hidayet Türkoğlu. Doğduğu semtte ilkokula başladı.

O günlerde abisi Nevzat Türkoğlu basketbolla ilgileniyordu ve bir takımda oynuyordu. Antrenmanlara giderken abisine eşlik etmeye başladı Hidayet. Uzun boyu vardı ve bu gidiş gelişler sırasında antrenörlerin dikkatini çekmeyi başardı.
 

Yetenekleriyle hemen parladı
 

<strong>Yetenekleriyle hemen parladı</strong><br />
&nbsp;
Basketbola başlayan genç Hidayet kısa sürede yeteneklerini ortaya koymaya başladı. Adeta basketbol için yaratılmıştı. Haliyle başka kimselerin de dikkatini çekti. Yetenekleri sayesinde, o dönem basketbola verdiği önemle adını duyuran, Kerem Tunçeri, Mustafa Kemal Bitim, Hidayet Türkoğlu gibi isimleri de bünyesinden çıkaran Özel Çavuşoğlu Lisesi’nden burs kazandı. Adeta bir dönemin efsane dizisi Beyaz Gölge, Türkiye’de çekiliyor gibiydi. Çeşitli kupalar ve madalyalar kazanmaya başladı. İleride gelecek başarıların ilk adımları oldu. Hayatını değiştiren olay da belki bu oldu.
 

16 yaşında Anadolu Efes’te
 

<strong>16 yaşında Anadolu Efes&rsquo;te</strong><br />
&nbsp;
Anadolu Efes takımı bu genç yeteneği hemen fark etti. 16 yaşındayken Anadolu Efes kadrosuna katıldı Hidayet Türkoğlu. Yıldız takımında oynamaya başlamış, Milli Takım’ın gelecekti yıldızları arasında gösteriliyordu. Çok yönlü, tüm takımların isteyeceği bir oyuncuydu. Anadolu Efes de elinden kaçırmamak için 1998’de profesyonel sözleşme teklif etti ve yıllık 8 milyon dolar karşılığı 9 yıllık uzun bir sözleşme imzaladı.
 

2000 yılı hayatını değiştirdi
 

<strong>2000 yılı hayatını değiştirdi</strong><br />
&nbsp;
Genç Hidayet kısa sürede adını duyurmayı bildi. Zaten yetenekliydi, o dönemin efsane Anadolu Efes takımında oynamasının avantajını kullandı ve dikkatleri üzerine çekti. Öyle ki NBA’e gitme durumu ortaya çıktı. 2000 yılında Sacramento Kings tarafından 1. tur 16. sıradan seçildi, haliyle bu durum hepimizin gurur duymasını sağladı. Dile kolay, NBA’de bir Türk boy gösterecekti.
 

Efsanelerle oynadı
 

<strong>Efsanelerle oynadı</strong><br />
&nbsp;
NBA’da Sacramento Kings formasıyla önceleri kısa sürelerle devamında ödüllere aday gösterilecek kadar iyi performans sergilemeye başladı. Efsanelerle karşılıklı ve yan yana oynama şansını elde etti. Michael Jordan, Kobe Bryant, Karl Malone gibi daha nice isimlerden bahsediyorum…  Bir zamanlar televizyonda izlediği isimlerle aynı parkedeydi.
 

12 Dev Adam’dan biri
 

<strong>12 Dev Adam&rsquo;dan biri</strong><br />
&nbsp;
Asıl hafızalarımızda yer ettiği anılarsa 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası olmuştu. Hepimizi ekrana kilitleyen o efsane Türk Milli Takım’ın bir parçasıydı kendisi. Şampiyon olamamıştık ama şampiyon olmuş kadar sevinmiştik o dönem.
 

Şampiyonluğa bir adım kalmıştı
 

<strong>Şampiyonluğa bir adım kalmıştı</strong><br />
&nbsp;
2001 Avrupa Şampiyonası’ndan gibi 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası da Türkiye’de düzenlenecekti. Hidayet Türkoğlu önderliğindeki Milli Takımımız bizi o kadar gururlandırdı ki, grup maçlarından sonra önce Fransa’yı sonra Slovenya’yı mağlup etti. Yarı finalde dünya basketbolunun efsane takımlarından Sırbistan’ı ekarte edip finale çıktı. Ancak finaldeki rakip ABD’ydi. Kevin Durant’ın 28 sayılık performansına Hidayet Türkoğlu ile cevap verdik ama sonunu getiremedik. Olsun onlar gösterdikleri performansla gönüllerimizin şampiyonu oldular.
 

Başarıları gururlandırdı
 

<strong>Başarıları gururlandırdı</strong><br />
&nbsp;
NBA’deki ilk durağı Sacramento sonrası soluğu San Antonio Spurs’ta aldı. Bir yıl orada oynadıktan sonra Orlando Magic kariyeri başladı. En unutulmaz anlarını da Magic forması giyerken yaşamıştı. Hala NBA severler arasında konuşulan ‘efsane Kobe bloğuna’ imza attı. Aynı maçta ise Courtney Lee’nin kaçırdığı unutulmaz son saniye turnikesinin pasını verdi. Belki de 2009 finalinin kırılma noktasıydı ama olmadı.
 

Eli kırılsa da ‘Hido Azmi’ ile yine yendi!
 

<strong>Eli kırılsa da &lsquo;Hido Azmi&rsquo; ile yine yendi! </strong><br />
&nbsp;
Devam eden yıllarda Toronto Raptors, Phoenix Suns, Los Angeles Clippers takımlarının formalarını terletti. Geceleri oynadığı maçları izlemek için uykusuz kalıyorduk. Yine onlardan birinde, Orlando Magic’in Denver Nuggets’ı yendiği maçta Hidayet Türkoğlu’nun eli kırıldı. Hidayet Türkoğlu efsanesi bir basketbolcu için oldukça zor bir durum olmasına rağmen yılmadı. İyileşti ve potalara geri döndü işte bunun adı da ‘Hido Azmi’ idi…
 

Yol gösterici oldu
 

<strong>Yol g&ouml;sterici oldu</strong><br />
&nbsp;
Eşsiz sporculuk kariyerinin ardından herkes ABD’de yoluna devam edeceğini düşünürken Türkiye’ye döndü. Ülke basketboluna hizmet etmek için kolları sıvadı. Türkiye Basketbol Federasyonu’nda CEO olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirildi. Ekim 2016’da da Türkiye Basketbol Federasyonu’nun başkanı olarak seçildi.
 

Geleceğe yatırım yaptı
 

<strong>Geleceğe yatırım yaptı</strong><br />
&nbsp;
Hidayet Türkoğlu basketbola ve spora kendini adamış bir efsane. Sadece kendi kariyerini değil geleceği de düşünen çok yönlü bir efsane hem de. 2008 yazında Hidayet Türkoğlu Spor Okulları adıyla spor okulları açtı, basketbol federasyonu başkanı olduktan sonra da Basketbol Gençler Ligi adıyla kapsamlı bir gençler liginin kurulmasına öncülük etti. 15 yıl boyunca NBA devleriyle çarpışan gücü ve yaşattığı gururla o hep genç sporcuların ve Türkiye’nin dev adamı olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmaya devam edecek…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak