Bihter Ziyagil'in ikonikleşmiş 10 sözü

Yıllar önce final yapmasına rağmen  'Aşk-ı Memnu' hâlâ canlılığını koruyor. 'Aşk-ı Memnu'yu 'Aşk-ı Memnu' yapan karakterlerden biri de tabii ki Bihter Ziyagil. Bihter Ziyagil'in ölüm yıl dönümünde; onun ikonikleşmiş, hepimizin kulaklarında yer eden 10 sözünü anıyoruz. Türk televizyonlarında iyi ki Bihter Ziyagil geçti diyor Bihter Ziyagil'in 10 ikonik sözüne geçiyoruz.

Bihter Ziyagil'in ikonikleşmiş 10 sözü

1- "Teselliye ihtiyacım yok"

1- "Teselliye ihtiyacım yok"

İlk olarak Bihter Ziyagil'in kim olduğuyla açalım. "Bihter Ziyagil'im ben! Firves Yöreoğlu'nun kızıyım! Kimse ayaklarının altına alamaz beni... Kimse canımı acıtamaz, gayet iyiyim ben... Teselliye ihtiyacım yok benim!" Her ne kadar böyle dese de neler olduğunu hepimiz biliyoruz.

2- "Nihal'i..."

2- "Nihal'i..."

İzleyenler bilir Nihal, Behlül ve Bihter üçgenini. Onun üstüne söylenmiş acı dolu bir söz, "Nihal'i terk edemeyeceğin için beni terk ediyorsun... O ölmesin diye beni öldürüyorsun… Nihal tek nefeste sönüverecek çiçek; peki ya Bihter?"

3- "Gözlerimin önünde..."

3- "Gözlerimin önünde..."

"Ölüyorum anlasana! Gözlerimin önünde birbirlerini seviyorlar... Ben işkenceler içinde kıvranırken onların mutluluğundan ölüyorum; anne ben ölüyorum yardım et!"

4- "En sahici gülümsememle..."

4- "En sahici gülümsememle..."

Yaşadığı hiçbir duyguyu belli edemeyen tek derdi sevilmek olan bir kadındı. Her şeye "Tamam" dermişçesine yüzünde oturan gülüşüyle çok fazla acı sakladı. Sonunu da hepimiz biliyoruz zaten. Bu acıyı sakladığı ifadelerin biri de, "Yüzümde en sahici gülümsememle onların mutluluğunu alkışlayacağım..." ifadesiydi.

5- "Ne biçim bir oyun böyle?"

5- "Ne biçim bir oyun böyle?"

"Sen bana ne yapıyorsun Behlül? En çok yaklaştığın anda pişman olup geri çekiliyorsun... Kendini aklamak için beni suçluyorsun... Sonra engel olamayıp tekrar kendine geliyorsun... Ne biçim bir oyun bu böyle?"

6- "Sen amcanı ben kocamı aldatarak..."

6-  "Sen amcanı ben kocamı aldatarak..."

Her ne kadar kocasını aldatan bir kadın olarak gözükse de hepimiz Bihter'in çektiği yalnızlığı biliyoruz. Hele başında Firdevs gibi bir anne olduğu için de yaşadığı zorluğu ve baskıyı. Ama bir yandan bunların hiçbirinin içinde olmak istemeyecek sadece sevdiği adam Behlül'le olmak isteyen masım bir kadın da var. Bu da o masum kadının ifadelerinden biri: "Ne olacak peki? Böyle mi devam edeceğiz? Gizli saklı korkular içinde... Sen amcanı, ben kocamı aldatarak; kendimizden nefret ede ede mi yaşayacağız bu evin içinde?"

7- "Sana bu kadar öfkeliyken..."

7- "Sana bu kadar öfkeliyken..."

"Niye sana direnemiyorum? Sana bu kadar öfkeliyken, senden nefret ettiğimi düşünürken, nasıl sana teslim olabiliyorum?"

8- "Yanıyorum ama acıyı..."

8- "Yanıyorum ama acıyı..."

"Biraz önce ateşe uzattım elimi, alevin tam ortasına... Bu bir yangın, yanıyorum ama acıyı hissetmiyorum…"

9-"Ördek ailesi gibi..."

9-"Ördek ailesi gibi..."

Romantik olduğu arada ironik ve sarkastik bir yönü de vardı Bihter Ziyagil'in... Mesela; "Birlikte 'yaşayacağız' dedim; ördek ailesi gibi her yere beraber gideceğiz demedim!" ifadesi gibi.

10- "Bir yanım..."

10- "Bir yanım..."

Özellikle sosyal medyada hepimizin gördüğü o mesaj kutucuğuyla kapanışı yapmak istedim. Evet, "Bir yanım delice sana koşmak istiyor, fakat ayağımda tonlarca yük var hareket edemiyorum..."

BONUS: "Tabii siz..."

BONUS: "Tabii siz..."
Bunu da eklemesek olmazdı. İkonik üstüne ikonik bir söz, "Tabi siz anneleri tarafından size emanet edilen çocuklara her bakımdan yetersiz gördüğünüz bir kadının annelik etmesine şiddetle karşısınız..." sözü


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet,
 
Bu makaleye ifade bırak