Geri Dön
Bilgi RehberiTEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANLARI || SSK Bağ-Kur emekli zam oranları belli oldu mu, zamlı maaşlar ne zaman yatacak? En düşük emekli aylığı kaç liraya yükseldi?

TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANLARI || SSK Bağ-Kur emekli zam oranları belli oldu mu, zamlı maaşlar ne zaman yatacak? En düşük emekli aylığı kaç liraya yükseldi?

Temmuz ayı ile birlikte emekli maaşı zam oranı öne çıkıyor. 5 aylık enflasyon oranı netleşirken 4 Temmuz'da açıklanacak olan Haziran enflasyon verisi ile emeklinin alacağı zam oranı da netleşecek. Geçtiğimiz Ocak ayında en düşük emekli maaşı 1.500 liradan 2.500 liraya yükseltilirken benzer bir durumun Temmuz ayında da yaşanabileceği ve en düşük emekli maaşının 3.500 TL'ye çıkması beklendiği gelen haberler arasındaydı ve teklif kabul edildi. Peki Temmuz SSK/Bağ-Kur emekli maaşı zam oranı ne zaman belli olacak?

TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANLARI || SSK Bağ-Kur emekli zam oranları belli oldu mu, zamlı maaşlar ne zaman yatacak? En düşük emekli aylığı kaç liraya yükseldi?

Milyonlarca emeklinin gözü bayram öncesi Temmuz zammına çevrildi. Her yıl 6 aylık periyotlar halinde maaşlarına enflasyon tutarında zam alan emekliler 5 aylık enflasyon verisinin açıklanmasının ardından alacakları zam oranı yüzde 35'i aşmıştı. Haziran enflasyon rakamlarının eklenmesi ile emeklilerin alacağı zam oranı kesin olarak netleşecek. Haziran enflasyon verisinin eklenmesi ile yüzde 35 olan enflasyon oranın 40 seviyelerine kadar yükselmesi bekleniyor. Tam oran 4 Temmuz Pazartesi günü TÜİK tarafından enflasyon verilerinin açıklanması ile netleşecek. Öte yandan en düşük emekli maaşları Ocak 2022 tarihinde 1.500 liradan 2.500 liraya yükseltilmişti. Bu oranın da zamdan bağımsız olarak 3.500 lira seviyesine çekilmesi bekleniyor.

EMEKLİ 2022 TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

5 aylık enflasyon verisi TÜİK tarafından 35,64 olarak açıklanmıştı. Haziran ayı enflasyon beklenti anketine göre aylık bazda enflasyonun 3,77'lik bir artış göstermesi bekleniyor. Haziran enflasyon rakamının bu doğrultuda gerçekleşmesi halinde emeklinin alacağı 6 aylık enflasyon verisi 39,41'e yükselecek. Bu orana refah payı eklenip eklenmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANLARI || SSK Bağ-Kur emekli zam oranları belli oldu mu, zamlı maaşlar ne zaman yatacak En düşük emekli aylığı kaç liraya yükseldi

Sadece 6 aylık enflasyon verisinin maaşlara eklenmesi halinde 2000'den önce emekli olan SSK'lıların maaşı 3.292 liradan 4.589 liraya yükselecek. En düşük emekli maaşı olan 2.500 lira maaş alanların maaşı ise 3.485 liraya yükselecek.

Ek gösterge ve öğrenci affını içeren, en düşük emekli aylığını 3 bin 500 liraya artırılmasını öngören torba kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.