Bilgi Rehberi Çocuk sahibi olanlar hemen başvursun! Devlet hesaba para yatırıyor

Çocuk sahibi olanlar hemen başvursun! Devlet hesaba para yatırıyor

12.12.2023 - 11:24 | Son Güncellenme:

Çocuk sahibi olan anne ve babalara devlet nakdi yardım sağlıyor. Başvuru yapan aileler koşulsuz şartsız bu destekten yararlanabiliyor. Tek yapmanız gereken ilgili kuruma gidip başvurmak. İşte çocuk yardımı hakkında detaylı bilgiler…

Çocuk sahibi olanlar hemen başvursun Devlet hesaba para yatırıyor

Anne ve baba adaylarını yakından ilgilendiren çocuk yardımı herkese veriliyor. Anne ve babalar çocuk başına yardım parası alabiliyor. Nakdi destek miktarı ise çocuk sayısına göre değişiyor. İşte çocuk yardımı ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgiler…

Haberin Devamı

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Çocuk sahibi olanlar hemen başvursun Devlet hesaba para yatırıyor

DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

Haberin Devamı

DOĞUM YARDIMI İÇİN NE KADAR ÖDENİR?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.

 

 

Yazarlar