Bilinen en güçlü zehirler

Doğada birbirinden zehirli bitkiler, hayvanlar bulunmakta. Kendilerini korumak ya da avlanmak için koruyan canlıların bazıları bizleri çok fazla etkilemezken bazı zehirler saniyeler içerisinde bir insanı öldürebilmektedir. Biz de bilinen en güçlü zehirlere Molatik olduk.

Bilinen en güçlü zehirler

Striknin

Striknin
20. yüzyılın başlangıcında en popüler olan zehirleme yöntemlerinden olan striknin, sinir sisteminin merkezine saldırır ve aşırı refleks tepkimelerine yol açar. Kargabükenden elde edilen ve çok küçük dozlarda bile zehirleyici etkisi olan bir zehirdir.

Baldıran Otu

Baldıran Otu
Filmlerde gördüğümüz ve adına yabancı olmadığımız bir zehir baldıran otu. Sokrates'in idamını gerçekleştirmek için kullanılmıştır ve tarihin en ünlü zehirlerinden birisi olmuştur.

Kastor yağı bitkisi (Keneotu tohumu)

Kastor yağı bitkisi (Keneotu tohumu)
Kastor yağının çikolata ve şekerlemelere ilave edildiği düşünüldüğünde kastor yağı bitkisinin yüksek doz zehir içermesi insanı biraz ürpertiyor.

Keşiş örümceği zehri

Keşiş örümceği zehri
Keşiş örümceği, yaklaşık 1cm boyunda olmasına rağmen dünyanın en zehirli örümceklerinden biridir. Bu örümcek tarafından ısırılan kişi 8 saat hiçbir şey fark etmeyecektir, ancak sonrasında acıyı hissedecektir.

Güzelavrat otu

Güzelavrat otu
Rönesans döneminde kadınların güzellik için kullandığı bu bitki zehriyle de ünlü. 'Atropin' maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

Siyanür

Siyanür
Siyanür, alyuvarların oksijeni absorbe etmesini engeller. Siyanür kapsülleri II. Dünya Savaşı casusları tarafından işkenceden ya da acı çekmekten kurtulmak için kullanılmıştır.

Balon balığı

Balon balığı
Son dönemde özellikle sıklıkla adını duyuyoruz. Türk denizlerinde son dönemde rastlanan balon balığı zehriyle adından söz ettiriyor. Zehri, yumurtalıklarında bulunan tetrodotoksinden gelmekte. Zehri, tüketildikten sonraki ilk bir saatin içerisinde mutlaka belirti veriyor. Belirtisi ise ağızda bir yanma hissi, metalik tat, terleme oluyor. Balon balığının zehrine karşı henüz bir panzehir üretilemedi.

Kolombiya altın kurbağası

Kolombiya altın kurbağası
Şirin mi şirin bir hayvana benzeyen Kolombiya altın kurbağası o kadar güçlü bir zehre sahip ki duyanlar inanamıyor. Derisindeki batrakotoksin 25 insanı, ya da 2 fili öldürmeye yetiyor. Vücudunuzdaki sodyum iyonları değişiminin düzenini bozan batrakotoksin, saniyeler içinde kas ve sinir sisteminin bozulmasına, dakikalar içinde de kalp krizi geçirerek ölmenize sebep oluyor.


 
Bu makaleye ifade bırak